Kriptoda yükselişi destekleyen ETF başvurusu

ABD’nin menkul kıymetler düzenleyici kuruluşu Securities and Exchange Commission’a (SEC) Çarşamba günü yapılan açıklamada, ARKA işlem kodlu ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF’sinin emtia piyasalarında işlem gören Bitcoin vadelilerine yatırım yapmayı planladığı duyuruldu.ETF’lerin beyaz etiketli ihraçcılarından Alpha Architect SEC’e açıklamayı gönderirken, İsviçre merkezli 21Shares AG’nin iştiraki 21Shares US LLC yardımcı danışman olarak kaydedildi. Ark Investment Management, yardımcı danışman için pazarlama desteği sağlama konusunda anlaşmaya vardı.ETF ihraç eden kuruluşlar, SEC Başkanı Gary Gensler’in daha fazla yatırımcı koruması sağlayan 1940 tarihli Yatırım Şirketi Yasası kapsamında sunulan ETF’lerin onaylanmasına daha açık olacağını söylemesinin ardından, Bitcoin vadeli kontratlarını içeren fonlar için başvurularını hızlandırdı. Bloomberg Intelligence’a göre, bu ayın başında, dokuz Bitcoin vadeli kontrat ETF başvurusu ABD’li regülatörler tarafından değerlendirmeye alındı.Haziran ayında kamuoyuna yapılan açıklamaya göre, Wood daha önce şirketinin ismini, S&P Bitcoin Endeksi tarafından ölçülen dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in performansını izleyecek ARKA kodlu ARK 21Shares Bitcoin ETF’ye verdi.

Ancak bir Bitcoin ETF’si oluşturmak için 2013 yılında atılan ilk adımdan bu yana, SEC, dolandırıcılık ve manipülasyon endişelerini işaret ederek, fiziki olarak kripto para içeren fonlara izin vermeyi reddetti. Öte yandan, Bitcoin vadelileri, Chicago Mercantile Exchange tarafından yönetilmesinden ve yatırımcıların işlem yapabilmek için nakit marj ödemesi yapmalarından dolayı daha uygun olarak niteleniyor. Örneğin, CME Micro Bitcoin vadelilerine yatırım yapmak isteyenlerin, bu kontratın temsil ettiği miktarın en az yüzde 35’i kadar marj ödemesi yapması gerekiyor.

Bloomberg Intelligence’tan Eric Balchunas, Grayscale Bitcoin Trust’ı işaret ederek, “Bu, ARK için kolay, zira GBTC’de halihazırda sahip oldukları yaklaşık yarım milyar dolar ile bunu yapabileceklerdir. Böyle bir başlangıç, özellikle onaylanan yedinci ya da sekizinci fon olurlarsa, gerçekten faydalı. Ark ayrıca, muhtemelen bunu da kullanabilecek genç bir yatırımcı tabanına da sahip” dedi.

Ark sözcüsü Çarşamba günkü açıklamaya ilişkin bir değerlendirmede bulunmadı.

21Shares’in ABD’de fazla tanınmamasına karşın, şirket Avrupa’da, Bircoin’den Ripple ve Polkadot’a, tüm kripto paraları içeren kripto Borsa ürünleri konusunda kabul görmüş durumda. Wood, 21Shares’i işleten Amun Holdings Ltd.’nin yönetim kuruluna, şirkete kişisel olarak yatırım yapmasının ardından katıldı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!