Kripto paralarda serbest düşüş

Bitcoin, tüm kripto piyasasının düşüş baskısı altın olduğu dönemde düşüşünü sürdürerek 34 bin dolar seviyesinin de altına geriledi. Uzmanlar riskli varlıklardan uzaklaşılmasıyla düşüşün bir süre daha devam edebileceğini belirtiyor-09:55

Bitcoin, yatırımcıların küresel riskli varlıklardan uzaklaşmasıyla 2021 Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Kripto varlıkların büyük kısmı haftasonu boyunca baskı görürken Pazartesi gününe karamsar bir başlangıç yaptı.

Bitcoin yeni haftanın ilk gününde, 33 bin 302 doları gördü.

İkinci büyük kripto para olan Ether ise yüzde 5’e yakın kayıp yaşadı.

Sıkılaşan para politikası ve azalan likidite yatırımcıların küresel piyasalarda spekülatif varlıklardan uzaklaşmasına neden oluyor.

Algoritma tabanlı kripto yatırım platformu Mudrex CEO’su Edul Patel’e göre artan faiz oranları bireysel ve kurumsal yatırımcıların kriptolara yatırım yapmadan önce ikinci kez düşünmesine neden oluyor. Patel, Bitcoin’,n 30 bin dolar seviyesini test edebileceğini belirterek, “Aşağı yönlü trend muhtemelen önümüzdeki birkaç gün boyunca devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin küresel tahvil ve hisselerin yüzde 10 kayıp yaşadığı ve altının yüzde 2,5 yükseldiği 2022 yılında yüzde 27 değer kaybetti.

Kaynak: Bloomberg HT