Kripto Para Yorumları / İktisatbank – (12.05.2022)

Bitcoin, kripto paraların amiral gemisi, son 6 ayda değerinin %60’nı kaydebederek bu sabah 27,700 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu tip gelişmeleri bültenimizde sık sık yazıp çiziyoruz. Lâkin, kripto para âleminde, Terra (LUNA) stabil paranın ‘patlaması’ ile ilgili ciddi anlamda bir tedirginliğin de yaşandığını not etmek gerekiyor.

Terra ya da Terra Luna, bir kripto para birimi. Terra, sabit fiyatlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlamak için itibari (fiat) para birimlerine sabitlenmiş bir blockchain protokolü. Terra Luna, dün algoritmik sabit kripto varlığıyla ilgili yaşadığı sorunlara bağlı olarak önemli bir çöküş yaşadı; teyide muhtaç olsa da ‘saldırıya’ uğradığı da iddia edilmektedir. Luna’nın fiyatı %99’dan fazla düşerek kripto yatırımcılarının servetini âdeta sildi.

En değerli 10 kripto para birimi arasında yer alan Terra, geçen ay 120 dolar seviyesinin kıyısına kadar yükselmesi ardından Çarşamba günü 1 doların da altına düştü. Kayıpların çoğu, sadece 24 saat içinde %98’lik bir fiyat düşüşüyle bir gecede gerçekleşti!

TerraUSD ve LUNA, kripto para piyasasında büyük satışlar başladığından beri en çok etkilenen iki token olduğunu görüyouz. TerraUSD yani UST, stablecoin olmasına rağmen kendi fiyatını 1 dolara sabitlemekte zorlandı. Hâlen daha da bunu başarabilmiş değil! Terra’nın piyasa değeri endişe verici bir şekilde bu sabah 49. sıraya düştü. Coinmarketcap verilerine göre, Nisan ayında 35 milyar dolar piyasa değeri (market cap) olan Terra, bu sabah 1 milyar dolar seviyesine gerileyerek pazar payını çok büyük ölçüde kaybetti.

Ayrıca, Coinbase borsasına ilişkin soru işaretlerinin tırmanması gibi nedenler derin bir satış baskısına yol açıyor. En büyük kripto Borsalarından Coinbase, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre toplam işlem hacminde düşüş yaşanacağı tahmininde bulundu. Şirketin hisseleri ilk çeyrekte 1,17 milyar dolar hasılat ile beklentilerin altında kalması sonucu %16 geriledi. Hacimlerin düşüşünde Bitcoin’de yaşanan sert fiyat gerilemesi etkili olduğu düşünülüyor.

Kaynak: İktisatbank Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!