Kripto Para Yorumları / İktisatbank – (11.02.2021)

Haftanın en önemli gelişmelerinden bir tanesi de kuşkusuz Elon Musk’ın kripto para aşkının nedenini açıklaması oldu. 1 ay kadar önce 1,5 milyar dolar büyüklüğünde Bitcoin aldıklarını açıklayan Musk, Tesla’nın kripto paraları ödeme aracı olarak kullanma niyetinde olduğunu açıkladı. Takdir edersiniz ki, arzı sınırlı olan Bitcoin, bireysel talepten sonra, devasa kurumların da ödeme aracı olarak Bitcoin’i kullanmaya başlayacakları beklentisi ile (Amazon, Apple, Paypal ?) 47 bin dolara kadar yürüdü.

Bu noktada, ABD’nin en büyük kripto para toplayıcısı konumuna geçecek olması, regülasyon, düzenleme ve yasaklamalar gibi konuları gölgede bırakıyor. Her ne kadar otoriteler, Bitcoin’in artan popülaritesi ve servet etkisi ile rahatsızlıklarını dile getirmeye devam etseler de, talebin hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz.

Dün Kanada Merkez Bankası Başkanı, son Bitcoin rallisinin ‘spekülatif çılgınlık’ olduğu konusunda yatırımcıları uyardı. Daha önce de belirttiğimiz üzere, pandemi nedeniyle herkes evde. Gıda dışında harcamaları dibe vurmuş durumda. Bu nedenle yatırımcıların nakit gücü yüksek ve biraz da heyecan aramaları, hisse senetleri ve kripto paralarda (özellikle de alt coinlerde) yaşanan yükselişi biraz da olsun anlatıyor. Herşeye rağmen, Bitcoin ve Ethereum’un, arkalarında yatan geleceğin blokzincir teknolojisi ile, dördüncü endüstriyel devrime (veri dönemine) damga vuracaklarını düşünmeye devam ediyoruz. Beğenseniz de beğenmeseniz de, tek değişmeyen şey, değişimin ta kendisidir!

Bir not düşmekte fayda görüyorum. Tesla’nın Bitcoin’i alıp 1 ay tutmakla yaptığı kar, 14 senelik araba satış karından fazla oldu!

Kaynak: İktisatbank Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN