Kripto Para Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (20.06.2018)

DİJİTAL PARA BİRİMLERİ-20 HAZİRAN 2018

Son dönemde kripto para borsalarında yaşanan kripto paraların çalındığı ya da sistemlere siber saldırılarıların yapıldığına dair basında yer alan birçok haber akışına, en son Güney Koreli kripto para borsası Bithumb’da 35 milyar Won (yaklaşık 32 milyon dolar ) değerinde dijital paranın çalındığı haberi eklendi. Coinmarketcap verilerine göre en fazla işlem hacminin gerçekleştiği kripto para birimleri borsaları arasında önemli sırada bulunan Bithumb borsasında, güvenlik sağlanana kadar geçici bir süre para yatırma ve çekme hizmetlerinin durdurulduğu açıklanırken takip ettiğimiz dijital para birimlerinden (Bitcoin, Ripple, Ethereum ve Litecoin) sınırlı değer kayıplarının yaşandığı gözüküyor.

Grafikte, Bitcoin, Ripple, Ethereum, Litecoin dijital para birimlerinin dolar bazlı günlük değişimleri gösterilmektedir. Bloomberg tarafından oluşturulan kripto para endeksi (ağırlık olarak bitcoin ve ethereum en fazla paya sahip) en altta gösterilmektedir.

2012 yılından itibaren dijital para borsalarına yapılan bazı siber saldırılara kısaca değinecek olursak;

2012 Eylül
New York merkezli Bitfloor yapılan siber saldırı sonrasında 250 bin dolarlık Bitcoin kaybetti.
2014 Şubat
Önceden dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt.Gox 480 milyon dolarlık dijital paranın kaybolduğunu açıkladı.
2015 Ocak
Bitstamp CEO’su 5 milyon dolarlık dijital para biriminin çalındığı ve daha sonrasında şirketin yatırımcılarına Bitcoin’lerin büyük kısmının güvende olduğunu belirtti.
2016 Mayıs
Hong-Kong Merkezli Gatecoin yaşanılan siber saldırı sonrasında 2 milyon dolarlık Bitcoin ve Etherum çalındığını açıkladı.
2016 Ağustos
Bitfinex, yaşanılan siber saldırı sonrasında 65 milyon dolar değerinde 119.756 Bitcoin’in çalındığını açıkladı.
2017 Temmuz
İsrail merkezli CoinDash, gerçekleştirdiği ilk kripto para arzından sonda 6.6 milyon dolarlık Ethereum çalındı.
2017 Aralık
Slovenya Merkezli Kripto madencilik piyasası NiceHash siber saldırı sonrasında 63 milyon dolarlık Bitcoin çalındığını açıkladı.
2018 Ocak
Japon borsası Coincheck 500 milyon dolarlık bir hırsızlığın yaşandığını açıkladı.
2018 Haziran
Güney Koreli borsa Coinrail’den yapılan açıklamada bazı dijital paraların yapılan siber saldırı sonrasında çalındığı belirtildi.

Kaynak: Bloomberght, coinmarketcap, https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-20/cryptocurrency-markets-are-juicy-targets-for-hackers-timeline?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=socialflow-organic&utm_content=crypto)

Bloomberg HT

BITCOIN FİYATLARINI VE ANALİZLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin