Kripto Para Haberleri – (9.02.2021)

Bitcoin fiyatları, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmasından sonra dün rekor yükseliş kaydederek 48 bin doların üzerini gördü. Kripto para birimi Bitcoin, pazartesi günü yaşanan yükselişle neredeyse yüzde 20 değer kazandı-11:16

Tesla’nın Amerikan sermaye piyasaları regülatörüne (SEC) 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını bildirmesi sonrasında Bitcoin fiyatları dün rekor yükselişle 48 bin dolar seviyesini geçti.

Kripto destekçileri uzun zamandır kurumsal bir şirketin Bitcoin’i benimsemesinin önemine vurgu yapıyorlardı, fakat Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanan şirketler MicroStrategy ve Square Inc ile sınırlıydı.

Dünyanın en zengin adamı tarafından yönetilen ve S&P 500’ün en büyük dördüncü şirketinin Bitcoin’e girmesi ise her şeyi kökünden değiştirerek yeni bir tartışma yarattı.

“Şirketlerin hazinelerinin kripto pozisyonlarını açıklayan önemli nedenler olduğunu ve diğerlerinin bu ilk adımı takip edeceğini düşünüyoruz.” diyen Fundstrat Global Advisors stratejisti David Grider, bunun bir gecede gerçekleşmeyeceğini fakat şirketlerin hazinelerinin girişi için alan olduğunu ve bu eğilimin devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

“S&P 500’deki diğer firmalar da seni takip edecektir”

Elon Musk, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ile Twitter üzerinden gerçekleştirdiği bir konuşmadan Tesla’nın bilançosunun Bitcoin’e taşınmasının mümkün olup olmadığını sormuştu.

“Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar değerinde bir iyilik yapmak istiyorsan bilançonu dolardan Bitcoin’e taşımalısın.” diyen Saylor, “S&P 500’deki diğer firmalar da seni takip edecektir ve zamanla bu iyilik 1 trilyona dolara kadar çıkabilir.” diye eklemişti.

Musk ise bu kadar büyük bir işlemin mümkün olup olmadığını sormuş, Saylor da bunun mümkün olduğunu ve geçen aylarda 1,3 milyar dolar Bitcoin aldığını ve isterse taktiklerini özel bir şekilde paylaşabileceğini belirtmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

Tesla’dan sonra durmuyor… Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırdı-10:40

Bitcoin Tesla’nın alımından sonra yükselişe başlamıştı. Bugün de yükselişi durmadan devam ediyor. Dün 23.00 sularında 45 bin dolara yükselen Bitcoin, bir saatten kısa süre içinde bin dolar değer kazanmıştı. Bitcoin bugün de 48 bin dolara çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.
Elektrikli araç üreticisi Tesla dün nakit varlığının esnekliğini artırarak, çeşitlendirmek ve getirilerini maksimize etmek amacıyla toplam 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmuştu.

Bitcoin bu açıklamanın ardından yüzde 15’ten çok yükselişe geçmişti ve açıklama sonrası 43 bin 965 dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin açıklamaların etkisiyle yükselişine devam ediyor. Bugün de tüm zamanların rekorunu kırarak 48 bin dolar oldu.

Artık Bitcoin kabul edilecek

Tesla’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (Securities and Exchange Commission – SEC) yaptığı açıklamaya göre bundan sonraki aşama için düşünülen ödeme sistemi Bitcoin. Araç satışlarında Tesla’nın Bitcoin’i tercih edecek olması kripto paranın son aylardaki düşüşünün ardından tekrar yükselişe geçmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde de Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, sosyal medya hesabı Twitter’da, profil açıklamasına Bitcoin etiketi koymuştu. Kripto para biriminin değeri, Musk’ın bu hareketinin ardından yüzde 10’un üzerinde yükselmişti.

Ayrıca Twitter CEO’su Jack Dorsey, kripto para birimine de yatırım yaptığını açıklamıştı.

8 Ocak’ta rekor kırmıştı

8 Ocak’ta 42 bin doları gören Bitcoin 24 saat içinde 12 bin dolar birden düşmüş 30 bin dolarları görmüştü.

Bitcoin, 3 yıl önce büyük bir düşüş trendine girmiş ve 3 bin dolar seviyesine kadar inmişti. 12 yıl önce piyasaya çıkan ve ilk kripto para olan Bitcoin, açıklamalarla yeniden ilgi odağı oldu.

Farklı görüşler de var

Guggenheim’ın baş yatırım sorumlusu (CIO) Scott Minerd, 21 Ocak’ta CNBC Bell programında yaptığı açıklamada Bitcoin’in bir rekor daha kırmayacağını ifade etmişti.

Minerd, 8 Ocak’ta rekor kırarak 42 bin doları gören Bitcoin’in 2022’ye kadar bu seviyeden daha yukarı çıkmasının olası olmadığını belirtmişti.

400 Bin dolarlık tahmin

Minerd Bitcoin için kısa vadede düşüş beklese de uzun vadede 400 bin dolarlık bir tahmini var. 2020 sonundaki Bitcoin rekorunda da CIO 400 bin dolarlık tahmini açıklamıştı. Ancak ardından yükselişin devam etmesinin mümkün olmadığını dile getirmişti.

Kaynak: Hürriyet

Bitcoin ve Dodgecoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde Elon Musk destekli yukarı yönlü hareketler sürüyor-08:15

Tesla’nın Ocak ayında 1,5 milyar dolar tutarında Bitcoin aldığını açıklaması ve ürünlerinin satın alınmasında Bitcoin’i sınırlı oran ile de olsa ödeme aracı olarak kabul etmeye hazırlandığını duyurması Bitcoin fiyatına rekor kırdırmaya devam ediyor.

Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde 47513,57 dolar seviyesini gördü ve şu sıralarda dün sabaha göre yüzçde 21,51 artışla 46497,72 dolar seviyesinde. Yıl başından bu yana getiri ise yüzde 58,52 seviyesine ulaştı.

Analistler Paul Tudor Jones II ve Bill Miller gibi milyarder yatırımcıların yönettikleri hedge fonların Bitcoin’i enflasyona karşı potansiyel bir hedge, koruma olarak görmelerinin fiyata destek vermeye devam ettiğini vurguluyorlar.

Kaynak: Dünya

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN