Kripto Para Haberleri – (11.02.2021)

Bitcoin, Tesla’dan sonra Mastercard ve Twitter’ın da kripto para ile ilgili adımlar atmasından sonra perşembe günü 48 bin 364 dolara ulaşarak rekor tazeledi-16:43

Bitcoin, Tesla’dan sonra Mastercard ve Twitter’ın da kripto para ile ilgili adımlar atmasından sonra perşembe günü 48 bin 364 dolara ulaşarak rekor tazeledi.

Kart sahiplerine belirli kripto paralarda işlem yapabilme imkanı sağlamayı planladığını duyuran Mastercard, küresel çapta merkez bankalarıyla yeni dijital paraların oluşturulması üzerinde de önemli çalışmalar yürütüyor.

Twitter ise Bitcoin ile çalışanlarının maaşını nasıl ödeyebileceği ve kripto para ile ödeme almak isteyen satıcılara nasıl hizmet sağlayabileceğini düşündüğünü söyledi. Twitter’ın CFO’su Ned Segal CNBC’ye verdiği bir röportajda, şirketlerin bilançolarında dijital varlık bulundurup bulundurmaması gerektiğiyle ilgili bir konuşma da yaptı.

Bitcoin’de sert yükseliş rekor getirdi

Kripto destekçileri uzun zamandır kurumsal bir şirketin Bitcoin’i benimsemesinin önemine vurgu yapıyorlardı, fakat Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanan şirketler MicroStrategy ve Square Inc ile sınırlıydı.

Dünyanın en zengin adamı tarafından yönetilen ve S&P 500’ün en büyük dördüncü şirketinin Bitcoin’e girmesi ise her şeyi kökünden değiştirerek yeni bir tartışma yarattı.

Bitcoin’e şirketlerin ilgisini değerlendiren Paribu Danışma Kurulu Üyesi Turan Sert, “MicroStrategy’nin başındaki Michael Saylor önce kendisi Bitcoin aldı, sonrasında şirketin kasasındaki 500 milyon dolar ile Bitcoin aldırdı. Bununla da yetinmedi, tahvil ihraç ederek borçlandı ve bu borçlarla da Bitcoin aldı. Şu an kasasında 70 bin Bitcoin gibi bir rakam bulunduruyor, yaklaşık 3 milyar dolar civarında.” dedi.

Bireylerde başlayan Bitcoin’in yatırım aracı olma pratiğinin yavaş yavaş yatırım fonlarına geçmesi, sonrasındaysa halka açık şirketlerin mali birimleri tarafından kullanılması senaryosunun bir parçası olarak Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın bu işe girdiğini belirten Sert, “Yatırım fonları Bitcoin’e ilk girenler oldu, arkasından halka açık şirketler geldi.” dedi.

Bitcoin destekçilerinin gelişim senaryosunda kripto paranın önce kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılması, sonrasında şirketler tarafından kullanılması ve son olarak da merkez bankaları tarafından rezerv olarak kullanılması, kripto paranın gelişim döngüsü için büyük önem taşıyor.

“S&P 500’deki diğer firmalar da seni takip edecektir”

Elon Musk, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ile Twitter üzerinden gerçekleştirdiği bir konuşmadan Tesla’nın bilançosunun Bitcoin’e taşınmasının mümkün olup olmadığını sormuştu.

“Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar değerinde bir iyilik yapmak istiyorsan bilançonu dolardan Bitcoin’e taşımalısın.” diyen Saylor, “S&P 500’deki diğer firmalar da seni takip edecektir ve zamanla bu iyilik 1 trilyona dolara kadar çıkabilir.” diye eklemişti.

Musk ise bu kadar büyük bir işlemin mümkün olup olmadığını sormuş, Saylor da bunun mümkün olduğunu ve geçen aylarda 1,3 milyar dolar Bitcoin aldığını ve isterse taktiklerini özel bir şekilde paylaşabileceğini belirtmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

Kripto para piyasalarına, kurumsal alımların artmasının desteklediği alımlarla hız kazanan tırmanış, değişik merkez bankalarından gelen açıklamalarla frenlendi-09:01

Kripto paraları “son derece kusurlu” bir ödeme yöntemi olarak nitelendiren Kanada Merkez Bankası (BoC) Başkan Yardımcısı Timothy Lane, ana akım kripto para birimlerindeki son günlerde yaşanan hızlı yükselişler için “spekülatif manya” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yürütme Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital euronun maliyetleri düşüreceğini ve dijitalleşmeyi destekleyeceğini söyledi. Bir online seminerde konuşan Panetta, dijitalleşmenin merkez bankalarının, parayı bir kamu varlığı olarak saklamaları konusunda yardımcı olacağını vurguladı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (Securities and Exchange Commission – SEC) yaptığı açıklamada, “Nakit varlığının esnekliğini artırarak, getirilerini maksimize etmek amacıyla” toplam 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmasının ardından 48,049 dolarlık yeni tarihi yüksek düzeye tırmanan Bitcoin, son açıklamalardan sonra 45,000 doların altına çekildi.

Son 24 saat içinde 43,881 ve 47,145 dolar dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 3.45 düşüşle 44,568.67 dolara çekilirken, birimin haftalık kazancı da yüzde 19.18 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de yaklaşık 21 milyar dolarlık düşüşle 852 milyar dolardan 831 milyar dolara geriledi.

Artan kurumsal alımların da etkisiyle, 7 Ocak’ta tarihte ilk kez 1.0 trilyon dolar sınırını aşan toplam piyasa hacmi de son 24 saatte yaklaşık 9.0 milyar dolar düşüşle ile 1 trilyon 374.95 dolardan, 1 trilyon 365.68 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarında son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 49 birimin değeri düşerken, düşenlerden beş birim de ilk 10 birim arasındaydı.

Toplam 8,423 kripto para biriminin işlem gördüğü 33,691 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60.9’unu Bitcoin oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 211 milyar dolardan, 187 milyar dolara geriledi.

Dünya çapında 15 binden çok Bitcoin ATM’si kuruldu. ATM’lerin kurulum oranı, kripto para birimi endüstrisindeki gelişmeye karşılık gelen her geçen yıl daha da artıyor. Cointolik’in veri izleme platformu Coin ATM Radar’ın verilerine dayandırdığı haberine göre, bu makinelerin kurulumu 2020 yılından itibaren hız kazandı.

Buna göre, makinelerin çoğu satın alma amacıyla kullanılıyor ve Bitcoin ATM sayısı da her yıl artmaya devam ediyor. Coin ATM Radar’ın verilerine göre, Bitcoin ATM’lerinin çoğu ABD’de ve Kanada’da yer alıyor.

Kaynak: DHA

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN