Kripto Para Haberleri – (01.02.2018)

Kripto Paralar Hakkında Haberler

Bitcoin 3 günde yüzde 21 değer kaybetti – 21:52

Sanal para birimi Bitcoin, 9 bin doların altına gerileyerek kasım sonundan bu yana elde ettiği kazançları kaybetti.

Bitcoin’in değeri bugün TSİ 19.40’ta 8 bin 789 dolara kadar gerileyerek yüzde 13 düşüş kaydetti.

Böylece son üç gündeki kayıpları yüzde 21’i bulan Bitcoin, 25 Kasım’dan bu yana elde ettiği tüm kazançları da yitirmiş oldu.

Ayrıca, ocak ayındaki kayıpları yüzde 25’i bulan Bitcoin’in piyasa değerinde geçen ay yaklaşık 45 milyar dolar düşüş görüldü.

Uzmanlar, Asya ekonomilerinde Bitcoin’e devlet müdahalesi ve regülasyon getirme endişelerinin yanı sıra, sanal para birimlerinde güvenlik, siber saldırı ve çalınma gibi risklerin Bitcoin’in değerinin düşmesinde etkili olduğunu belirtti.

Geçen ay, Çin, Güney Kore ve Hindistan kripto paralar için yeni düzenlemeler getirileceğini açıklamıştı.

Pazar günü de Japonya’daki Bitcoin hizmet şirketi Coincheck’ten siber saldırı sonucu 530 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.

ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, geçen hafta yaptığı uyarıda, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış nedeniyle sanal para biriminin piyasa değerinin gerçek değerini aşarak “balon” olarak adlandırılan seviyede işlem gördüğünü belirtmişti.

Gizemli kripto para Tether nedir? Yatırımcılar neden endişe etmeli? – 17:11

Bitcoin’un geçtiğimiz aylardaki volatilitesi dikkate alındığında “istikrarlı sanal para” şeklinde isim edinmiş bir kripto paranın cazibesi anlaşılabilir.

Tether 2015 yılında ilk sürüldüğü zaman arkasındaki düşünce buydu. Şimdi ise Tether’ın güvenilirliği sorgulanıyor; Bitcoin’un fiyatını ve diğer birçok sanal para Borsasını şiddetli bir şekilde etkileyebileceğine ilişkin endişeler artıyor.

ABD’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) sanal para Borsası Bitfinex ve Tether’a 6 Aralık’ta mahkeme celbi gönderdiğinin açıklanması yatırımcıları korkuttu ve Bitcoin’un fiyatı iki ayın düşüğüne geriledi.

Gizemli sanal para Tether nedir?

USDT olarak da bilinen Tether, üç yıl önce işlem görmeye başlayan bir sanal para. Tether’ın arkasındaki şirket sanal paranın dolara sabitlenmiş olduğunu iddia ediyor. Dolayısıyla Tether, istenilen hem doların istikrarına sahip olması hem de dijital para olarak kullanılabilmesi.

Bunun anlamı yatırımcıların birbirinden farklı sanal paraları dolara çevirme ihtiyacı duymadan, hızlı ve ucuz bir şekilde platformlar arasında aktarabilecek olması.

Birçok platformun, kripto paralara yönelik temkinli duruşlarından dolayı geleneksel bankalarla iş yaparken sorunlarla karşılaşmaları nedeniyle Tether, istikrarlı bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

Bu nedenler bu gizemli kripto paranın Bitcoin alımı yapılan (Bitfinex gibi) internet sitelerinde dolar yerine geniş çaplı bir kullanımı bulunuyor. Tether Limited’in iddiasına göre şirketin tüm sanal paraları için her zaman dolar karşılığı/rezervi bulunuyor.

Şüpheciler ise şirketin bunu kanıtlamak üzere herhangi bir kanıt sunmadığını ve hesaplarının denetlenmediğini ileri sürüyorlar.

Tether’ın sözcüsü Ronn Torossian, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada şirketin mümkün olan en kısa zamanda tam denetim raporunun yayınlanacağını söylemişti.

Eylül ayında denetim şirketi Friedman LLP’nin bir ara dönem raporuna göre şirketin 15 Eylül itibariyle 442.9 milyon dolarlık nakdi bulunuyor ve Tether paralarının tamamını karşılıyordu.

Buna karşın New York Times’a konuşan dijital para uzmanı bir hukukçu, söz konusu evrağın Tether paralarının dolarla desteklendiğini kanıtlayacak şekilde yazılmamış olduğunu ifade etmişti.

Tether’ın Bitfinex ile bağlantısı nedir?

Tether ve dünyanın en büyük Bitcoin Borsalarından Bitfinex arasındaki bağlantıya yönelik çok spekülasyon oldu. Ne Tether’ın ne de Bitfinex’in internet sitesinde bu şirketlerin merkezlerinin nerede olduğu ya da yetkinin kimde olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bitfinex’in de sözcüsü olan Torossian, Aralık açıklamasında her iki şirketin CEO’sunun Jan Ludovicus van der Velde olduğunu belirtmişti. Ayrıca Coindesk’e göre Torossian, şirketin strateji müdürünün Phil Potter, CFO’sunun Giancarlı Devasini olduğunu da söyledi.

Açıklamada ayrıca Tether’ın Döviz kuruna bağlı olduğu da belirtildi.

Tetherların nasıl üretildiği net değil, fakat traderların her bir sanal paranın 1 dolar değerinde olduğunu düşünüyor. IPC Systems Inc.’de ürün yöneticisi Barry Leybovich, geçtiğimiz ay Bloomberg’e Bitcoin’un Bitfinex’te Tether parasıyla işlem görmesinin Bitcoin fiyatlarının yükselmesinde etkili olduğunu söylemişti.

Yatırımcıların korkusu nedir?

En büyük endişe rezervlerle ilgili. Sadece Ocak ayında 850 milyon dolar değerinde Tether üretildi ve esaslı bir şekilde desteklenmediği korkuları hakim.

Denetim şirketi Friedman LLP ve Tether arasındaki ilişkiye son verildiğine yönelik son raporlar da likiditeye yöneli soru işaretlerin gündeme getiriyor.

Eğer bankada yeterli para bulunmuyorsa, Tether parasının değerinin belirleyicisinin ABD Doları yerine piyasa olması gerekiyor.

Tether’ın fiyatının çökmesi, traderların Tether’a olan güvenini kaybetmesi durumunda Bitcoin’un da sert düşmesine yol açabilir. Bu durumda Wired’ın deyişiyle “Para çekmek üzere banka gişelerine akın etmenin kripto versiyonu” yaşanabilir. Bitcoin alımındaki dünya çapındaki geniş kullanımı dikkate alındığında Tether, bazı sanal para borsalarının çökmesine neden olabilir.

Bugüne kadar kaydedilen en büyük çöküş 2014’te yaşanan müşterin 500 milyon dolarının hackerlara kaptırıldığı Mt Gox olayı idi.

Tether’a yönelik şüpheler

Kripto para dünyasında yeni yayılan isimsiz bir rapor, Tether’ın Bitcoin’un fiyatını düşmemesi için destekliyor olabileceği şüphelerini doğurdu.

İstatistiksel analize göre Tether’ın sürüldüğü zamanlar Bitcoin fiyatlarındaki düşüşlere denk geliyor.

İsimsiz raporda “Tether’ın piyasa koşullarına göre para ihraç etmesinin yerine organik bir büyüme sürecinde olması ihtimali oldukça düşük.” ifadesi yer alıyor.

Bitfinex’ed, Medium üzerinden yaptığı bir değerlendirmede Bitfinex’in Tether parası yarattığı ve bunları Bitcoin almak üzere kullanarak fiyatları artırdığını iddia etti.

Bitcoin’un alternatiflerinden Litecoin’un yaratıcısı Charlie Lee, Kasım ayında yaptığı bir yorumda “Şirket soruların ve şüphelerin farkında olduğunu söylemişti. Kripto paralarını destekleyecek kadar dolarının olmadığı suçlamalarının bilgisiz ve temelsiz olduğunu belirtti.” demişti.

Torossian ise Bitfinex’ed’i işaret ederek, “Bitfinex’i en fazla eleştiren kim? Hiçbir zaman kendi kimliğini açığa çıkarmadan iddialarda bulunan isimsiz bir Twitter kullanıcısı. Birisi ismini saklayrak suçlama ve saldırıda bulunuyorsa, amacının sorgulanması gerekir.” dedi.

The Telegraph

Ripple 1 doların altına geriledi – 16:27

Önde gelen sanal paralardan Ripple, 17 Ocak’tan bu yana ilk kez güç içi işlemlerde 1 dolar seviyesinin altına geriledi.

Perşembe günkü işlemlerde en yüksek 1.1329 seviyesini gören sanal para TSİ yaklaşık 15:20’de 1 doların altına gerileyerek 0.9658 cent ile 17 Ocak’tan beri kaydedilen en düşük seviyeyi gördü.

Bitcoin 9 bin dolara yaklaştı – 16:27

Sanal para Bitcoin, Perşembe günkü işlemlerde kayıplarını hızlandırarak 9 bin dolara yaklaştı.

Bitcoin, Perşembe günü TSİ 11:00’de düşüşünü hızlandırarak tekrar 10 bin doların altına geriledi. 9,200 dolarlı seviyelere kadar gerileyen kripto para 17 Ocak’tan beri görülen en düşük seviyesini kaydetti.

Sanal paralara ilişkin son dönemde ardı ardına çıkan olumsuz haberler, yatırımcı endişelerini artırarak Ocak ayı kayıplarının derinleşmesinde etkili oluyor.

Kripto paralar hafif yükseldi – 08:32

Bitcoin, Bloomberg tarafından derlenen fiyatlara göre New York saatiyle 17:00’den 00:00’a kadar yüzde 1.6 yükselerek 10,199 dolar oldu.

Bitcoin fiyatları yüzde 3 dalgalanarak 9,884 dolari le 10,179 dolar arasında işlem gördü. Sana para 19,511 dolarlık rekorunun yüzde 48 altında bulunuyor.

Piyasa değeri en fazla olan sanal para, bir haftada yüzde 10 geriledi; 2018 yılında ise yüzde 29 ekside bulunuyor.

CME’de işlem gören 23 Şubat vadeli Bitcoin kontratları, 103 kontrat hacimli işlemlerde yüzde 0.6 yükselerek 10,060 dolara geldi. Bir önceki seansın tamamında işlem hacmi 842 kontrat idi. CME’de işlem gören her kontrat beş Bitcoin temsil ediyor.

Cboe’de işlem gören 14 Şubat vadeli Bitcoin kontratları ise 626 kontratlık işlemlerde yüzde 1.3 artıda 10,080 dolardan alıcı buldu. Bir önceki senasın tamamında işlem hacmi 5,179 kontrat oldu. Cboe’de işlem gören her kontrat bir Bitcoin temsil ediyor.

Bitstamp verilerine göre diğr kripto paralarda fiyat hareketleri şu şekilde:

Ripple yüzde 1.7 yükselerek 1.11 dolar oldu.
Ethereum, yüzde 4 yükselerek 1,135 dolara geldi.
Litecoin ise yüzde 1.6 artıda 162.20 dolar oldu.

Bitcoin’un piyasa değerinden Ocak’ta 44 milyar dolar silindi – 08:16

Bitcoin, kripto paraların yükseldikleri kadar hızlı bir şekilde düşebileceklerini kanıtlıyor; Önde gelen sanal para Bitcoin’un piyasa değerinden Ocak ayında 44 milyar dolar silindi.

Bitcoin, geçtiğimiz yılın tamamında kaydedilen yaklaşık 200 milyar dolarlık piyasa değerinin 44 milyar dolarını, Ocak ayındaki satış dalgasıyla gerçekleştirdi.

En popüler dijital paranın düşüşü, sanal paraların kısa geçmişinde dolar cinsinden kaydedilen en sert kayıp oldu.

18 Aralık’ta 19,500 dolarlık değeriyle 20 bin dolara yaklaşan ve organize piyasalarda vadeli kontratları çıkarılan Bitcoin, -diğer önemli kripto paralarla birlikte- bir dizi kötü haberin etkisiyle 2018’in başından bu yana kayıplarını derinleştirdi.

Bloomberg HT

BITCOIN FİYATLARINI VE ANALİZLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin