Kredi faizleri geriliyor, ivme yavaşlıyor, TCMB daha ne istiyor?

TCMB Cuma gecesi yayınladığı yeni zorunlu karşılıklar genelgesi ile kredi pazarını perişan etti. Artık iktidarın parmakla gösterdiği faaliyetler dışında iş yapanlar için ticari kredi bulmak çok zor olacak. Prof Özgür Demirtaş genelge için “Bu sefer de o düşük orandan hiçbir banka kredi vermez. KAMU bankaları aracılığı ile krediyi o düşük orandan verirsen de Mega enflasyon gelir…” ifadelerini kullandı.

Zaten TCMB’nin piyasa bozucu kararnamesi öncesi de bazı kredi ve mevduat faizleri gerilemeye başlamıştı. Haftalık kredi hacmi %0.8 artış gösterse de, kredilerde trendi takip eden 13 haftalık hareketli ortalama kredi büyümesi yavaşlıyordu. Kredi hacminin yavaşlaması kredi arayanlar için ne anlama geliyor? Enflasyon ve kura yansıması nasıl olur?

BMD Menkul Değerler: Ticari kredi faizleri yükseldi, bireysel yatay

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 12 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 3 baz puan azalışla %17,32 olurken, dolar mevduat faizi 1 baz puan artışla %2,49 ve Euro mevduat faizi 2 baz puan artışla %1,09 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 57 baz puan artışla %27,10 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 8 baz puan azalışla %18,58; taşıt kredi faizleri 13 baz puan artışla %28,06 ve ihtiyaç kredi faizleri 7 baz puan azalışla %34,38 olarak gerçekleşti.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!