Koza Altın ve İpek Madencilik Hisse Yorumları / İş Yatırım – (30.01.2015)

İş Yatırım tarafından hazırlanan Koza Altın ve İpek Madencilik hisse analizleri:

“Yeni alınan izinlerle hedef fiyatımızı yükselttik, fakat riskler devam ediyor.
Kaymaz ve Himmetdede madenleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan verilen Geçici Faaliyet Belgeleri, güncel rezerv/kaynak açıklaması, 2015 ve önümüzdeki dönemle ilgili olarak paylaşılan projeksiyonların sonucu olarak Koza Altın ile ilgili değerlememizi güncelledik. Bunların sonucunda, hedef fiyatımız 21.1 TL olurken (önceki 19.9TL), %11 getiri potansiyeline işaret ediyor. Hedef fiyatımızdaki artışın ana sebebi olarak Kaymaz ve Himmetdede sahalarının 2015’te üretime katılması, rezervlerdeki güncelleme ve değerlemelerde kullanılan benzer şirket çarpanlarındaki güncellemeleri gösterebiliriz. Yeni hedef fiyatımızın artış potansiyeli olmasından ötürü AL tavsiyemizi koruyoruz.

Geçici Faaliyet Belgelerinin alınması olumlu, fakat izinlerle ilgili riskler devam ediyor.Yakın zamanda Kaymaz ve Himmetdede maden sahaları için alınan Geçici Faaliyet Belgesinin bir yıllık süresi bulunuyor ve bu bir yıl içerisinde şirketin kalıcı lisansları alması gerekiyor. İzinlerin alınamaması durumunda, üretim her iki sahada da durabilir. Dolayısıyla izinler ile ilgili riskler devam ediyor ve değerleme modelimizde Himmetdede ve Kaymaz’ın tüm rezervlerini tahminlerimize dahil etmedik. Sadece 2015 yılı üretimine dahil ettik. 2015 yılında şirketin 310bin ons altın üretmesini ve bunun 150bin ons Ovacık, 70bin ons Himmetdede ve 90bin ons Kaymaz olarak gerçekleşmesini tahmin ediyoruz.

Himmetdedenin katılmasıyla nakit maliyetlerde hafif artış2014 yılında nakit maliyetler 450US$/oz seviyelerinde gerçekleşti. Burada şirketin zayıf TL’den olumlu etkilendiğini de belirtmek gerekir. 2015’te yüksek maliyetli Himmetdede’nin üretime katılmasıyla nakit maliyetlerin 500US$/oz seviyelerinde olmasını tahmin ediyoruz.

2015 için düşük yatırım harcamalarıKoza Altın geçen sene arama lisansları ile ilgili yaşanan sorunlardan ötürü yatırım bütçesini %70 kısarak 20 milyon dolar yatırım tutarı bütçelemişti. Bu sene için ise 15 milyon dolar yatırım bütçesi olan şirketin, önümüzdeki dönem yeni maden projeleri ile ilgili bir bekleme sürecinde olduğunu düşünüyoruz.

Uluslararası operasyonlarda somut bir gelişme yokKoza Altın, Güney Afrika’da platin madeni işleten Lonmin ile Kuzey Irlanda’da altın ve gümüş aramak için ortaklık kurdu. Şirket bu projede sürecin çok başında olduklarını ve somut bir gelişmenin henüz olmadığını belirtti.

Temettü politikasında bir değişiklik yok.Şirket 2015 dağıtılabilir net karından en az %20 temettü dağıtım politikasında değişiklik olmadığını belirtti. 2014 Eylül sonu itibariyle şirketin net nakit pozisyonu 990 milyon TL.

Bu raporla birlikte KOZAA için hedef fiyatımızı 2.47TL (önceki:2.28TL) ve IPEKE için 2.05TL (önceki 1.90TL) olarak güncelliyoruz. Her iki hisse için de AL tavsiyesi veriyoruz fakat KOZAL için yukarıda bahsettiğimiz riskler her iki şirket içinde geçerli olduğunu hatırlatırız.”

İş Yatırım

Finkafe'de Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir