‘Kötümser’lere inat, ‘Güçlü Toparlanma’

Türkiye Ekonomisi konusunda ‘kötümserlik’ yarışında olan bir grup ekonomistin tüm ‘çırpınış’larına rağmen, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’n koordinasyonunda çok kapsamlı çalışma yürüten ve küresel virüs salgını tüm dünya ekonomisini ve küresel ticareti derinlemesine etkilediğinden bu yana, para, maliye ve direk kontrol politikası araçlarının tümünü çok yönlü devreye alan Ekonomi Yönetimimizin etkili mücadelesi sonuç veriyor. Dün açıklanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI), Temmuz’da 56,9 puana yükselerek, Şubat 2011’den beri en yüksek seviyeyi yakalaması, Bakan Albayrak’ın geçtiğimiz nisan ayından bu yana vurguladığı ‘V’ tipi toparlanma sürecinin güçlendiğine işaret ediyor.

PMI anketine verilen cevaplar, Türk imalat sanayine 2 aydır çok güçlü sipariş geldiğine işaret etmekte. Bu durum, geçtiğimiz hafta yazdığımız gibi, dünyanın önde gelen şirketlerinin küresel tedarik ihtiyaçlarının en az yüzde 10 ile 15’ini Çin ve Asya’dan çekip, Türkiye gibi imalat sanayinde kendini küresel ölçekte kanıtlamış ülkelere yönlendirecekleri yönündeki kararlarını tam anlamıyla teyit ediyor. Nitekim, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin paylaştığı veriler, ihracatta bir ayda 15 milyar doların yeniden aşılmasının, böyle bir küresel virüs salgını döneminde önemini bir kat daha arttırırken, 26 ihracatçı sektörün 16’sında ve 77 ülkeye yapılan ihracatın virüs salgınından bu yana ki en yüksek aylık rakamlara ulaşmış durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN