Koşun, Fed para dağıtıyor

Beyin folloşluğundan muzdaribim, yazmakta zorluk çekiyorum. Beyin folloşluğu çağımız entellektüelinin yeni hastalığı. Sizi 24 saat cannabis çekmiş gibi bir hayal aleminde gezdiriyor, hiç bir şeye odaklanamıyorsunuz. Bir süre sonra da kafanızda olaylar, yerler, tarihler ve isimler birbirine karışıyor. Sebebi? Internet! O kadar çok bilgi ve analiz var ki, tek bir konuya odaklanmak adeta imkansız. Tam “Türkiye niye artık büyüyemez?” konusunu araştırıyorum, karşıma Grönland’da buzulların geri çevrilmez türde erimeye başladığı çıkıyor. İklim değişikliğine giriyorum, karşıma Başkan Erdoğan’ın özel polis gücü…

Neyse ki Fed öyle bir hamle yaptı ki, kafasından aşağı bir galon Starbucks duble kafein kuru damıtılmış espresso boca edilmiş gibi, kendime geldim, gözlerim fal taşı gibi açıldı.

Evet, koşun, Fed para dağıtıyor! Finansal okuryazarlığın henüz 12ci Yüzyılda olduğu bir ülkede, Fed’nin para politikası icraatında yaptığı ince ayarı başka nasıl anlatayım, Arkadaş? Eskiden Fed çekirdek tüketici harcamaları deflatörünün %2’yi aşacağını sezince faiz artırırdı. Ya da, “çifte misyonu” çerçevesinde işsizlik “doğal sınırlarına” “yakınsadığı” zaman, yani emek pazarında talep arzı aştığı zaman, dayanırdı parasal sıkılaştırmayı.

Peki, şimdi ne yapacak? Enflasyon uzun süre %2 olan hedefin altında seyrettiği için (ve ilerde yine öyle bir terbiyesizlik yaparsa), bir süre %2’nin üstüne çıkarsa, göz yumacak. Velakin, enflasyon %2’nin üstünde katılaşma emareleri gösterirse, faiz artırımı yoluyla müdahale edecek. İşsizlik konusunda da bir nüans farkı açıkladı. Artık, işsizliğin uzun süre doğal dengesinin altında seyretmesine izin verecek. Orta vadede tam istihdamı hedefleyecek.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN