‘Koridorlar’ savaşına ‘Türk’ damgası

Kerem Alkin – 21.11.2018

2100 yılında, dünya nüfusu 11.3 milyara ulaşıp, 4.9 milyar insan Asya’da, 4.4 milyar insan ise Afrika’da yaşamını sürdürürken, Türkiye’nin ağırlık merkezinde olduğu Avrasya koridoru, dünya tarihinin en görkemli, en iddialı karayolu, demiryolu, enerji hatlarını barındıran en stratejik coğrafya olacak. Türkiye, bu iki dev kıta arasında gerçekleşmesi beklenen 40 trilyon dolarlık mal ticaretinin ve 10 trilyon dolar hizmet ticaretinin en kritik önemdeki kavşak noktası olacak. 2040’tan itibaren ‘petrol çağı’nın fiilen kapanmaya başlayacağını dikkate aldığımızda, 2040- 2100 arası küresel enerji ihtiyacının ağırlıklı olarak doğal gaz ve yenilenebilir enerji imkânlarıyla karşılanacağı bir dönemi temsil ediyor olacak.

Bu nedenle, Rusya, Azerbaycan, Katar, Türkmenistan gibi doğalgaz oyuncuları öne çıkarken, Körfez’deki pek çok petrol üreticisi Arap ülkesi ‘küresel enerji oyunu’ndan dışlanacaklar.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin