Kordsa 2019 3. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Kordsa Büyüme Stratejisini Sürdürüyor

Kordsa İnce Film ve Esnek Elektronik Teknolojileri ile Pazarını Genişletiyor

Kompozit alanına yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdüren Kordsa, 2019’un ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre faiz, vergi ve amortisman öncesi karını %18 artıran Kordsa’nın net kârı %3,6’lik artışla 301 milyon TL oldu. Geliştirdiği teknojileri ile güçlendirme pazarına yön veren Kordsa, ana iş kolundaki yetkinliklerinin yanı sıra giyilebilir teknolojilerden, sağlık ekipmanlarına kadar birçok alanda kullanılabilen ince film ve esnek elektronikler teknolojisinde ve ileri mühendislik plastiği ürünlerinde de yetkinliklerini geliştirerek dünyanın önde gelen malzeme geliştirme markalarından biri olma yolunda ilerliyor.

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa’nın 2019 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Kordsa Eylül 2019 itibariyle cirosunu, 2018’in aynı dönemine göre %40 oranında artırarak 3,9 milyar TL’ye ulaştırdı. Aynı dönemde FAVÖK’ü 583 milyon TL’ye, net karı ise %3,6 artırarak 301 milyon TL’ye geldi.

Lastik güçlendirme pazarında müşterilerine uzun vadede katma değerli teknolojiler sunan Kordsa, 3. çeyrekte, Pirelli’den “En İyi Tedarikçi” ödülünü aldı. Pirelli’nin global yaygınlık ve hizmet düzeyi kriterleri açısından yaptığı değerlendirme sonucunda Kordsa bu ödüle layık görüldü.

Kompozit teknolojileri pazarında ikinci bir Kordsa yaratma stratejisi ile ilerleyen Kordsa, bir süredir Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde çalışmaları devam eden ve hafiflik, dayanıklılık, uzun ömürlülük ve geri dönüştürülebilirlik gibi avantajları ile metal malzemelerin yerini alabilen termoplastik prepreg kullanarak ilk prototip parça üretimini otomotiv sektöründen bir proje ortağı ile birlikte gerçekleştirdi. Bu malzemenin portföye eklenmesi ile bir dakika gibi kısa sürede kompozit parça üretilmesi mümkün olacak.
2018 yılında Kordsa bünyesine katılan Textile Products, Fabric Development ve Advanced Honeycombe Technologies firmalarının ciroya katkısı ise 9 ay içerisinde 96 Milyon Dolar olarak hedefler içerisinde kaldı. 2019’un üçüncü çeyreğinin başında ABD’li Axiom Materials’ı bünyesine katmıştı. Bu satın alma ile Kordsa, ileri teknoloji kompozit ara mamul portföyünü tamamlayarak uçak motorlarında kullanılan yüksek ısıya dayanıklı Oksit-Oksit seramik kompozit pazarının lider oyuncusu haline geldi.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan üçüncü çeyrek dönem sonuçlarını değerlendirdi: “Kordsa olarak ‘Yaşamı Güçlendiriyoruz’ vizyonumuzun verdiği sorumlulukla sürdürülebilir bir gelecek için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Lastik güçlendirme pazarında uzun yıllardır gösterdiğimiz istikrarlı müşteri memnuniyeti, kompozit pazarındaki büyümemiz ve portföyümüze eklediğimiz yeni teknolojiler ve pazarlar ile yolumuza, hedeflerimiz doğrultusunda devam ediyoruz. Kordsa’da, Ar-Ge gücümüz ile karlı büyümemizi ve dokunduğumuz alanı her geçen gün daha da artırmanın yollarını arıyoruz. Kompozit büyümemiz devam ederken, güçlendirme portföyümüze şimdi de ince filmler ve esnek elektornikleri katmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu alanlardaki patentlerimizi ve ticarileşme yolculuğumuzu sizlerle paylaşmak için heyecanla çalımalarımıza devam ediyoruz. Kordsa ailesi olarak daha fazla alanı güçlendirmek ve yatırımcılarımıza değer katmak için vizyonumuz doğrultusunda yol almaya devam edeceğiz. Bu başarımıza katkısı olan tüm çalışanlarımıza va paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN