Koç Holding ve Sabancı Holding Hisse Yorumları / Tera Menkul – (18.06.2015)

KCHOL/SAHOL- SAHOL, KCHOL’DEN DAHA UCUZ

Koç Holding (KCHOL) ve Sabanci Holding (SAHOL) için hedef fiyatlarımızı güncelledik; %50 hedef NAD (net aktif değeri) ve %50 ortalama F/K beklentilerini kullanarak bulduğumuz hedef fiyatlarımız KCHOL için 13.30 TL/hisse ve SAHOL için 12.50 TL/hisse’dir. SAHOL’ün hem F/K büyüme oranı daha düşük olup (KCHOL: 1.7x; SAHOL: 0.8x) hem de NAD’e göre iskontosu daha yüksek olduğu için hedef fiyatına göre yükselme potansiyeli daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.

İki Holding te Türkiye piyasasını yansıtmaktadır… 13 sene sonra ilk koalisyon senaryoları yazılmakta ve piyasalar bu yeni ortama ayak uydurmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla hisse senetlerinde çeşitli sektörleri bünyesinde bulunduran Holding’lerin (özellikle KCHOL ve SAHOL) yatırımcılar tarafından risk dağıtımı için daha çok tercih edileceği görüşündeyiz.

KCHOL’in fiyatlaması SAHOL’e göre daha gerçeğe yakın… KCHOL’in hedef NAD’nin %88’i halka açık şirketlerden, %5’i nakit ve kalanı halka açık olmayan şirketlerden oluşuyor. Diğer yandan, SAHOL’ün hedef NAD’nin %79’u halka açık şirketlerden, %4’ü nakit (SASA ve KORDS hisse satışlarına göre düzeltilmiş olarak) ve kalanı halka açık olmayan şirketlerden oluşuyor. Dolayısıyla halka açıklığın daha yüksek olması (şeffaflığın daha fazla olması) iskontonun düşmesine yol açıyor (NAD iskontosu olarak, KCHOL için %10 ve SAHOL için %15 kullanıyoruz).

2015 için finansal sektörün portföydeki ağırlığının daha fazla olması SAHOL açısından pozitif… Türkiye’nin son birkaç yıldır büyüme oranları mütevazi gitmektedir ve 2015 yılının bu açıdan farklı bir görünüm sergilemeyeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca enflasyon da beklenenin aksine azalmamaktadır. Bu açıdan bankacılık sektörünün bo ortamda daha defansif özellikleri sebebiyle karlılık açısından diğer sektörlere göre daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir