Koç Holding Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (08.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Mevcut Hisse Fiyat: 12.45 TL

Hedef Hisse Fiyatı: 14.81TL 

Potansiyel Getiri: 19%

Beklentilerin hafif üzeride net kar.

 Koç Holding 3Ç16’da piyasa beklentisi olan 838mn TL’nin %17 üzerinde 981mn TL net kar açıkladı. 3Ç16’da net kar yıllık bazda %10 artmıştır.

 Koç Holding’in iştiraklerinden Tüpraş ve Arçelik sırasıyla piyasa beklentilerinin %29 ve %16 üzerinde kar açıkladığı için Koç Holding’in beklentilerin üzerinde kar açıklamasını nötr olarak değerlendiriyoruz.

Finans ve Dayanıklı Tüketim segmentleri öne çıkıyor

 Kombine sonuçlarda net satış gelirleri yıllık bazda aynı seviyede kalmıştır. Finans segmenti 3Ç16’da kombine gelirlerini yıllık bazda %11 artırırken Dayanıklı Tüketim segmenti aynı dönemde kombine satış gelirlerini yıllık bazda %7 ve Otomotiv segmenti %4 artırmıştır. Enerji segmentinin ise kombine gelirleri yıllık bazda %6 düşmüştür.

 Koç Holding’in, konsolide FVAÖK geliri yıllık bazda %9 oranında düşerek 1.7mlr TL seviyesine inmiştir. FVAÖK marjı ise yıllık bazda 0.7 puan düşerek %9.2 olarak gerçekleşmiştir. 3Ç16’da Finans segmentinin kombine FVAÖK’ü %50 artarken Dayanıklı Tüketim segmentinin kombine FVAÖK’ü %10 artmıştır. Aynı dönemde Otomotiv segmentinin kombine FVAÖK’ü yıllık bazda %2 artmış ve Enerji segmentinin kombine FVAÖK’ü %17 düşmüştür.

NAD’ine göre tarihi iskontosunda

 Koç Holding mevcut durumda NAD’ine göre tarihi iskontosuna %5 iskontonun üzerinde %9 iskonto ile işlem görmektedir.

 Şirket’in iştiraklerinin finansalları daha önce açıklandığı için hisse etkisinin nötr olacağını öngörüyoruz.

 Şirket, bugün saat 16:30’da telekonferans düzenleyecektir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN