Kışa girerken ekonomin nabzı

Büyük bir isteksizlikle size kafayı sıyırttırıp üst katta gürültünüzden şikayet eden komşunuzun kapısını kırıp şiddet uygulatacak 2020 tahminlerime ara verip, 2020 kışına gierken ekonominin nabzını taze verilerle ölçen makalemi araya kaynak yapıyorum. Eğer hayatımda her şey, tek bir şey doğru gitseydi, bu 60 yıllık sefil hayatımda attığım tek bir gol dahi ofsayt olarak heteroseksüel hakem tarafınan iptal edilmeseydi, bugün “2020: İklim değişikliğinden korkmayı öğreneceğiniz yıl” makalemi okuyup, yan apartmandaki komşularınıza saldıracaktınız.

Ama ne demiş İskoçyalılar? “İşler zora girince, zor insanlar işe gider”. Baktım kimse doğru dürüst çok-değişkenli multi-parametrik-non-linear-dinamik UDİDEM ekonomik analiz yapmıyor, Ekonominin Ulu Çınar’ı olarak bu zor vazifeyi cesurca üstlendim. Odin parmaklarıma güç versin—beyin sabah aldığı 2 litre Bayli’s ayriş kırim ve Sumatra kuş makadından çıkan kahve sayesinde şu anda Fiji’de bir yerde, komutayı otomotik pilota devretti.

En iyi haber Kasım konut satışlarının 138 binle bir önceki yılın aynı ayına göre %55 artması. Ama çorbadaki sineklere dikkat. Aşağıdaki grafiğe bakın, faizler düşerken, son 3 aydır aylık satışlar da hafif geriliyor. Yani, belki de talep artmıyor, yazdan biriken bir talep var, realize oluyor. Ek olarak sadece 48 bin yeni konut satılmış. 1 milyon stok, 500 bin de inşaat halinde ünite var desek, bu hızla bunları eritmek….valla bayağı uzun zaman alır. Meali: İnşaat daha siddin-sene dirilmez.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN