Kırılgan Beşli gitti, Hasta Üçlü geldi

Bugünlerde çok tanınan, halk arasında herkesin anladığı şekilde kullanılan bir terime yeni bir isim takmazsan, ekonomi dünyasında bir hiçsin. Bırak Nobel almayı, Transilvanya Ticaret Odası işinsanları vizyon toplantısında bile konuşma yapmaya davet edilmezsin, Pülümür Komünizm’in Sesi Gazetesi “Ünlü Ekonomist dünyayı yok edecek tehdidi anlattı” diye başlık atmaz. Bakın Jim O’Neill’e BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) diye bir deyim uydurdu, o günden bu yana banka hesabına bakmıyor bile.

Ekonominin Ulu Çınarı FÖŞ de bu günlerde literatüre yaptığı eşsiz ve tarihe geçecek katkılarla “göze batıyor”. (Bu lafa bayılırım, bir şey benim gözüme batsa, ben de onu gö.üne batarım, ama neyse).

Önce “Bize dış çıpa lazım” diye Batı’ya yaltaklanmazsak ekonomiyi kurtaramayacağımızı vurguladım ki, maaşlı vatan haini olarak 31 yıldır tekrarlarım aynı nakaratı.

“Sonra ABD için iyi olan, Gelişmekte Olan Piyasalar için kötüdür” diye ikinci bombamla, yıktım sahneyi, eyledim Musul’u viran.

Ve..şimdi..karşınızda..Give it up..for..my man..FOSH…

Evet, işte söylüyorum: “Kırılgan Beşli gitti, Hasta Üçlü geldi”. Gelişmekte Olan Piyasaları (GOP, Ülkeler GOÜ) takip edenlerin malumudur, bundan önce GOP burnuna kadar lağım çukuruna saplanıp da bir gün öncesi barsağına kadar mala giren dahi fon yöneticileri New York’un kokteyl barlarında “Yarın kim kuyruğu dikecek?” diye bahse girerken, yine bir akl-ı evvel (Morgan Stanley) “Kırılgan Beşli” tabirini icat etmişti.

Brezilya, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye’dan oluşan bu beşli, püf desen “ben iflas ettim” diyecek kadar narin ve çıtkırıldım beş ülkeden oluşuyordu. Sonra, Fed yine para bastı, onu kıskanan AMB’ı da açtı muslukları borulardan gıcırtılar gelinceye kadar, toplu yırtma olayı.

Bu kez GOP yine topun ağzında. Mart’ta Çin dışında sıcak para girişleri stoplarken, IMF sürekli olarak mali kriz uyarısı yapıyor, çünkü ABD doları ve thavil faizlerinin yükselmesi GOÜ’in zamanından önce parasal sıkılaştırmaya yönelmesi ve devletin daha pahalıya borçlanması demek. New York’ta barlar riskli, ama “after hours” yani bizim Esenler’deki gibi gece yarısından sonra Nijeryalılar’ın işlettiği düğün salonlarında şaşallayan fon yöneticileri yine bahse giriyor, önce hangi ülke aşısızlıktan Zombiland’e dönecek diye. Üç aday ülke öteki ülkelerin çok önünde gidiyor. Ama hakkını verelim, bir Demokratik Kongo, bir Zimbabve, bir Mali bu adayları geçebilir de, dünyanın umuru duymaz. Çünkü, oralarda ne sağlık hizmeti var, ne aşı, ne de Beyaz Adam.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN