Kiler borsaya giriyor

Kiler Holding Perakende Grubu Başkanı Ümit Kiler, “Türkiye’nin tamamında olduktan sonra, inşallah, yurtdışına da açılmayı planlıyoruz” dedi.

Kiler Alışveriş’in, halka arz süreci ve 2011 öngörülerinin aktarıldığı toplantıda konuşan Ümit Kiler, son 10-11 gündür Avrupa’nın bazı ülkelerinde roadshow toplantıları yaptıklarını, bu ülkelerden Türkiye’ye bakma fırsatı bulduğunu, ülkesiyle gurur duyduğunu ifade etti.

Kiler, “Bütün yatırım kuruluşları ve analistler, Türkiye hakkında çok pozitif. Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğu konusunda hemfikirler. Yatırımcılar Türkiye’ye bildiklerini, bize ‘şirketinizi anlatın’ dediler. Ayağımın tozuyla bu toplantıya katıldım. Son 10 günde gitmiş olduğumuz ülkelerde gözlemlediğimiz şey; Türkiye’ye ve Türkiye’deki perakende sektörüne yoğun bir ilgi var. Markamız yurt dışındaki yatırımcılar tarafından çok iyi biliniyor. Roadshow’a dahi gitmediğimiz Uzakdoğulu yatırımcılardan taleplerin gelmesi bizi sevindirdi” şeklinde konuştu.

Organize perakendenin toplam perakendeden aldığı payın halen Avrupa standartlarının çok altında bulunduğunu, Türkiye’de yüzde 46’lara ulaşan organize perakendenin büyüklüğünün özellikle Avrupa ülkelerindeki yüzde 70-75’lik orana kıyasla hala ufak göründüğünü, bunun aynı zamanda önlerinde çok ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu gösterdiğini kaydeden Kiler, pazarın en fazla büyüyen segmentinin süpermarketler olduğunu söyledi.

Özellikle organize perakendenin içindeki süpermarket segmentinde 2. büyük zincir perakende olan Kiler Perakende Grubu’nun bu hızlı büyümeye katkı sağladıklarını ifade eden Kiler, Kiler Alışveriş’in Kiler ailesinin ilk halka arzı olduğunu, 3 kardeşin 20 metrekarelik bir bakkal dükkanından yola çıktığını ve bugün 26 ilde 173 mağazaya ulaştıklarını kaydetti.

Kiler, şimdiye kadar yatırımlarını özkaynaklarıyla yaptıklarını dile getirerek, “Bizi var eden tüketicilerimizle birlikte büyüyelim. Kiler’i beraber büyütelim. Onları Kiler’e ortak edelim. Bu halka arzla en geniş kitlelere ulaşmak istiyoruz. Tüketicilerimiz ‘ne zaman halka açılıyorsunuz, biz de Kiler’e ortak olacağız’ diye istekle bekliyorlar” dedi.

“AİLE OLARAK PERAKENDE SEKTÖRÜNÜ ÇOK SEVİYORUZ”

Ümit Kiler, aile olarak perakende sektörünü çok sevdiklerini ifade ederken, bir soru üzerine, halka arzda yüzde 15 satış oranının yüzde 10’unu sermaye artışı olarak şirketin kasasına gireceğini bildirdi. Kiler, “Geri kalan yüzde 5’i ise holding kendi hissesinden satıyor. Geçmiş dönemlerde holding ve Kiler Alışveriş arasında birkaç şirketin bölünmesinden kaynaklı bir alacak durumu vardı. Dolayısıyla holding sattığı hissenin karşılığında gelen parayı Kiler A.Ş’ye borcu olan parayı ödüyor. Toplam halka arz gelirinin yüzde 90’ının üzerinde bir rakam şirketin kasasına girmiş oluyor. Bunun tamamını da büyümede kullanmayı planlıyoruz” dedi.
Roadshow sırasında yatırım bankaları ve fonlarını ziyaret ettiklerini, yabancı olan bu fonların Türkiye’de yatırım yapmayı düşündüğünü, kurumsal yatırımcıyla görüştüklerini anlatan Kiler, 2010 yılında KDV hariç, yaklaşık 596 milyon veya 600 milyon TL’ye yakın bir cironun söz konusu olduğunu, nihai ciroyu ise açıklandıktan sonra duyurabileceklerini bildirdi.

Şu anki hedeflerinde yurt dışında mağaza hedefi bulunmadığını belirten Kiler, “Öncelikle Türkiye’de bulunmadığımız bölgelerde var olmak istiyoruz. Daha sonra Türkiye’nin tamamında olduktan sonra, inşallah, yurtdışına da açılmayı planlıyoruz. Ama bunlar daha çok uzun vadeli iş planları… Nüfusu 50 binin üzerindeki yerleşim bölgelerinin tamamında olma gibi uzun vadeli hedefimiz var” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ 1-2 YIL, BİZİM İÇİN ÇOK HIZLI BÜYÜME YILLARI OLACAK”

Şu anda pazar paylarının yüzde 3,5 olduğunu ve süpermarket segmentinde 2. sırada bulunduklarını belirten Kiler, söz konusu büyüme hedeflerini gerçekleştirmeleri halinde hem pazar payının hem de sıralamanın değişeceğini düşündüklerini, önümüzdeki 1-2 yılın kendileri için çok hızlı büyüme yılları olacağını söyledi.

Ümit Kiler, “Bundan sonraki büyüme süreciniz organik mi, inorganik mi olacak? Kiler pazarda büyüme açısından bir avcı mı, av mı olacaksınız?” sorularını, şöyle yanıtladı:

“Her ikisi de olmayacak. Kiler, her iki büyüme modelini de çok iyi yapabilen bir şirket. İlk satın almada 40 mağazamız varken, 49 mağazalı bir grubu satın almıştık. Bizim için yeni bir bölgeye girdiğimiz zaman öncelikle o bölgedeki bir zinciri satın alarak o bölgeye girme arzusundayız. Bunun iki tane nedeni var. Biri, girmiş olduğumuz bölgede çok hızlı bir şekilde girip ve çok seri bir şekilde tüketiciyle orada buluşmak… İkinci nedeni ise oradaki bir rakibi ekarte etmek… Bundan dolayı öncelikle yeni girdiğimiz bölgede satın alma yapmak istiyoruz, satın alma olmazsa da rahatlıkla organik olarak büyüme kabiliyetimiz de var.”

Kiler, Oyak Yatırım ile yaptıkları ilk toplantıda “Kiler ailesinin halka arz edilecek ilk şirketi, bizim satmayı düşündüğümüz oran yüzde 10, bizim için hiçbir değeri yok. Çıkaracağınız rakam öyle bir rakam olsun ki Kiler’in halka arzına iştirak eden yatırımcının yüzünü güldürsün. Fiyatı siz belirleyin” dediğini, sözlerinin arkasında durduklarını söyledi.

ORGANİK VE İNORGANİK BÜYÜMEYE DEVAM

Kiler Alışveriş Genel Müdürü Nihat Özdemir de halka arz için 3 yıldır gerek sahada gerekse merkezde çalıştıklarını belirterek, “2010 yılı hedeflerimizi hayata geçirme açısından olumlu geçti. Tüm yapısal ve üretim süreçlerimizi halka arza hazır hale getirecek şekilde yapılandırdık” dedi.

Özdemir, 2011 yılında öncelikli hedeflerinin bulundukları illerde yaygınlaşmak, ardından daha önce yer almadıkları bölgelerde ve illerde mağaza açmak olduğunu, planlarında ilk olarak Doğu ve Güney Doğu Anadolu, Karadeniz ve Ege bölgeleri bulunduğunu, bu bölgelere güçlü girebilmek için de gıda perakendesinin en önemli ihtiyacı olan lojistik merkezlerini de devreye sokacaklarını bildirdi.

Perakende sektörünün 2010 yılını “mutlu” geçirdiğini, gıda perakendeciliğinin “güzel” gelişmelere sahne olduğunu ifade eden Özdemir, Kiler Alışveriş olarak hem organik hem de inorganik büyümelerini sürdürdüklerini, bunun bundan sonraki süreçte de devam edeceğini söyledi.

Kısa bir süre sonra 27 kentte 180 mağazaya ulaşacaklarını bildiren Özdemir, Diyarbakır’daki lojistik üssüyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yayılmayı, Uşak’taki lojistik üssüyle de Uşak ve çevresindeki alana hizmet vereceklerini söyledi.

Oyak Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Oral yatırımcı için perakendenin bütün sektörlerden daha heyecan verici olduğunu ifade etti.
Verilen bilgiye göre, 2010 eylül itibariyle 12,5 milyon TL net kara sahip olan Kiler Alışveriş’in faaliyet karı ise 25,9 milyon lira. Aktif büyüklüğü 569,9 milyon lira olan Kiler Alışveriş’in öz kaynakları ise 155,7 milyon lira oldu.

Kaynak: Hürriyet

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir