Katalonya Referandumu

Özgecan Özdemir – 19.10.2017

İspanya’da Katalonya özerk yönetiminin bağımsız bir devlet olup olmayacağına yönelik yapılan eylemler bir süredir piyasada önemli gündem maddesi olarak yer almaya devam ediyor. İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan 7,5 milyon nüfuslu Katalonya özerk Bölgesi kendine ait dili ve kültürü olsa da ayrı bir ulus olarak yer almıyor. Ayrıca ekonomik refah seviyesi yüksek olan Katalonya’nın bağımsızlık talebinin ana nedeni İspanya merkez hükümetini finansal olarak desteklemek istememeleri. 1 Ekim 2017 tarihinde bağımsızlık referandumuna giden Katalonya özerk yönetimi bağımsız bir devlet olmak için İspanya hükümeti ile çatışma içerisine girdi. Katalonya parlementosu’nun gerçekleştirdiği bu referandum İspanya merkezi yönetimi tarafından yasa dışı olarak ilan edildi. Polisin sert müdahalesi sonrasında yüzde 99,09 oranında bağımsızlığa evet oyu çıkan referandum geçersiz sayıldı. Katalonya özerk bölgesi Başkanı Carles Puigdemont ise bağımsız devlet kurma hakkı elde ettiklerini dile getiriyor. Olası bir bağımsızlık durumunda Katalonya Avrupa Birliği’nden çıkmış sayılacak bu nedenle sonrasında yaşanacak süreç belirsizlik taşıyor. Ayrıca ekonomik olarak İspanya’ya katkısı oldukça fazla olan bu bölgenin aynı zamanda İspanya’nın en borçlu olduğu bölgesi olması Katalonya’nın bu ayrılık sonrası nasıl bir yol izleyeceği sorusunu akıllara getiriyor.

Yaşanan bu sancılı sürecin bugün Katalonya Başkanı Carles Puigdemont’un yapmış olduğu açıklamalarla piyasada sert fiyatlamalara neden olduğunu görüyoruz. Puigdemont, hükümetin görüşme taleplerine cevap vermeyerek süreci çözümsüzlüğe sürüklemesi durumunda yerel meclisin bağımsızlık ilanını değerlendireceğini açıkladı. Ardından Madrid hükümeti tarafından yetkilerin askıya alınacağını belirten cevap geldi. Böylece artan siyasi gerilimin güvenli limanlara olan talebi tetikleyerek endeksler üzerinde satış baskısı yarattığını gördük.

  • Ons Altın’da bu gerilim sonrası 1277 seviyesinden 1284 noktasına varan yükseliş gerçekleşti.
  • Japon Yen para biriminin ise Dolar’a karşı değer kazanan gelişmiş olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrıştığınız görüyoruz.
  • İspanya hisse senetleri göstergesi olan IBEX 35’te değer kaybı yüzde 1’i geçti.
  • Artan siyasi risklerin risk iştahını azaltmasıyla endekslere gelen satış baskısı, S&P500 endeksinde 2560 seviyesinden 2550 seviyesine varan geri çekilmeye neden oldu.
  • ABD’nin diğer borsası olan Dow Jones’da 23.000 seviyelerine varan düşüş gerçekleşirken, Alman Borsası DAX’da 13.080’den 12.955 seviyelerine varan düşüşle beraber satış baskısı derinden hissedildi.
  • EUR/USD paritesine bakacak olursak, Euro’daki tansiyonun kısa süreli olduğu ve Dolar nedeniyle paritenin 1,1815 seviyesini aştığını görüyoruz.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin