Karşılıksız Çek Verileri / Temmuz 2020

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı geriledi.

Bankalara, 2020 yılının Ocak – Temmuz döneminde ibraz edilen 404 bin keşideciye ait 7,8 milyon adet çekin toplam tutarı 519 milyar TL oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre; çek adedi yüzde 22, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) ise yüzde 13 gerilerken, çek tutarı aynı kalmıştır.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı azaldı.

Ocak – Temmuz 2020 döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 21 bin keşideciye ait 133 bin adet çekin toplam tutarı 8 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 12 bin keşideciye ait toplam 2 milyar TL tutarındaki 33 bin adet çek daha sonra ödendi.

Geçen yılın aynı ayına göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 56, çek adedi yüzde 66, tekil keşideci sayısı ise yüzde 49 geriledi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre geriledi.

Temmuz 2020 ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak bir önceki yılın aynı ayına göre 1,7 puan azalarak yüzde 1,4, adet olarak ise 2 puan gerileyerek yüzde 1,2 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı

2020 yılı Ocak – Temmuz döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin, keşideci sayısının ve çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5,7 ile Mardin, yüzde 4,9 ile Bayburt, yüzde 4 ile Artvin ve Hakkari ve yüzde 3,7 ile Bingöl oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi