Karşılıksız Çek Verileri / Ocak 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Ocak 2015 döneminde karşılıksız çek adedi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise %5 oranında artış gösterdi. Ocak 2015 döneminde bankalara ibraz edilen 1,5 milyon adet çekin parasal tutarı 44 milyar TL oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi %20, çek tutarı ise %4 oranında azaldı. Aynı dönemde parasal değeri 1,6 milyar TL olan 47 bin adet çeke, karşılıksız işlemi yapıldı.

Ocak 2015 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,2 ve tutar olarak %3,7 oldu. 2014 yılı sonunda bu oranlar adet olarak %2,9 tutar olarak %3,3 idi.

Ocak 2015 itibarıyla adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alan İstanbul’u Bursa,Ankara, Adana ve Antalya izledi.

Ocak 2015 itibarıyla tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, %12 ile Bursa oldu. Bu ili, %8,8 ile Adıyaman, %8,6 ile Batman, %7,8 ile Adana, %7,2 ile Muş takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Sinop, Çankırı ve Kilis oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir