Karşılıksız Çek Verileri / Nisan 2021

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Çek Bilgileri Nisan 2021

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı geriledi

Bankalara, 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde ibraz edilen 360 bin keşideciye ait 4,6 milyon adet çekin toplam tutarı 380 milyar TL oldu.

Bir önceki yıla göre; çek adedi yüzde 6, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 2 gerilerken, çek tutarı ise yüzde 23 arttı.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı azaldı

Ocak – Nisan 2021 döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 6,7 bin keşideciye ait 41 bin adet çekin toplam tutarı 3,4 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 32, çek adedi yüzde 52, tekil keşideci sayısı ise yüzde 62 geriledi. Karşılıksız işlemi yapılan 2,9 bin keşideciye ait toplam 400 milyon TL tutarındaki 5,3 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre geriledi

Nisan ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak bir önceki yılın aynı ayına göre 1,4 puan azalarak yüzde 0,7, adet olarak ise 1,7 puan gerileyerek yüzde 0,7 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı

2021 yılı Ocak-Nisan döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa olurken, keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 8,9 ile Gümüşhane, yüzde 5 ile Adıyaman, yüzde 4,3 ile Mardin, yüzde 4 ile Hakkari ve yüzde 3,8 ile Kırşehir oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi