Karşılıksız Çek Verileri / Nisan 2015

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık Karşılıksız Çek İstatistikleri’ni açıkladı.

Ocak – Nisan 2015 döneminde, karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 61 oranında artış gösterdi. Bankalara ibraz edilen 7,2 milyon adet çekin parasal tutarı 204 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi önemli değişim göstermezken, çek tutarı yüzde 14 oranında arttı.

Ocak – Nisan 2015 döneminde, parasal tutarı 9,4 milyar TL olan 235 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 981 Milyon TL tutarındaki 38 bin adet çek daha sonra ödendi.

Nisan 2015 itibariyle karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yüzde 3,4 ve tutar olarak yüzde 3,8 oldu. Ocak – Nisan 2015 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yüzde 3,3 ve tutar olarak yüzde 4,6 oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise bu oran adet olarak yüzde 2,8 ve tutar olarak yüzde 3,3 idi.

Nisan 2015 itibarıyla adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alan İstanbul’u, Ankara, Antalya, İzmir ve Gaziantep izledi.

Nisan 2015 itibarıyla tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 9 ile Bingöl, yüzde 8,7 ile Adıyaman, yüzde 7,4 ile İçel, yüzde 6,9 ile Muş ve  yüzde 6,8  ile Gaziantep oldu. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Sivas ve Kırşehir oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir