Karşılıksız Çek Verileri / Haziran 2022

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yüzde 88 arttı.

Bankalara, 2022 yılının Ocak-Haziran döneminde ibraz edilen 438 bin keşideciye ait 8,4 milyon adet çekin toplam tutarı 1.112 milyar TL oldu.

Bir önceki yıla göre; çek adedi yüzde 18, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 9, çek tutarı ise yüzde 88 artmıştır.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı arttı.

2022 yılı Ocak – Haziran döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 8,3 bin keşideciye ait 64,2 bin adet çekin toplam tutarı 8,6 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 4.266 keşideciye ait toplam 1.147 milyon TL tutarındaki 9.426 adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek adetinin ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre geriledi.

Haziran ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak yüzde 0,7 ve adet olarak yüzde 0,6 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı

2022 yılı Ocak-Haziran döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve adedinin en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 7,4 ile Ardahan, yüzde 4,2 ile Bingöl, yüzde 3,4 ile Hakkari, yüzde 3 ile Siirt, ve Erzurum oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!