Kardemir D Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (13.05.2015)

Kardemir D Hisse Yorumu

Öneri Piyasanın Üzerinde Getiri

Karabük Demir Çelik, 2015 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın ilk çeyreğine göre kötü bir performans sergilemiştir. Bu dönemde şirketin net satışları ve satış hacmi düşerken, karlılık rakamlarında da önemli bir gerileme meydana gelmiştir. Bu dönemde şirket net satışları %13,4 gerileyerek 476 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin satılan ürün miktarı %5,5 gerileme ile 450.400 ton olurken ortalama birim mamul fiyatlarında ise %8,3’lük bir gerileme meydana gelmiştir. Şirketin karlılık verilerinde de önemli bir gerileme meydana gelmiş olup bu dönemde 2014/03 döneminde %23,2 olan brüt kar marjı bu dönemde -%1,1 seviyesine kadar gerilemiştir.

Bu düşüşün temelini şirketin hammadde giderlerinde meydana gelen artış oluşturmaktadır. Bir yandan şirketin birim satış fiyatları gerilerken diğer taraftan hammadde maliyetinde görülen artış, şirketin brüt kar marjının negatif seviyeye düşmesine yol açmıştır. Şirketin bu dönemde birim ürün fiyatı 1.153 TL/ton seviyesinden 1.057 TL/ton seviyesine düşerken bir ton ürünün üretilmesinde kullanılan hammadde maliyeti ise 677 TL’den 875 TL’ye yükselmiştir. Diğer mamul maliyetleri de katıldığında ise şirketin birim mamul maliyeti 886 TL’den 1.069 TL’ye çıkmıştır. Şirketin bu dönemde ayrıca finansal giderlerinde de önemli bir artış meydana gelmiş olup şirketin finansal borçlarının önemli bir çoğunluğunun döviz cinsinden olması bu değişimde etkili olmuştur. Şirketin faaliyetlerinin tamamı bir arada düşünüldüğünde, döviz kurlarında meydana gelen artışın önemli bir etkisinin olduğu görülmektedir. Şirketin maliyetlerinin büyük çoğunluğunu ithal ürünler (enerji, toz cevher vb.) oluşturmakta olup döviz kurlarındaki artışlar, şirketin brüt zarar elde etmesine yol açmıştır. Yine finansal giderlerde de bu etki görülmektedir. Bu dönemde Türkiye’nin çelik ithalatı da önemli bir artış göstermiş olup 2015 yılın ilk 2 aylık dönemi verilerine göre çelik ithalatı %32 artarak 2,58 milyon ton olmuştur. Çelik ihracatı ise %12 gerileyerek 2,2 milyon ton olmuştur.

Bu gelişmelerin yanında yurtiçindeki nihai mamul tüketimi ise sadece %7 artarak 5 milyon ton seviyesinde gerçekleşmiş olup bu gelişmeler fiyatlar üzerinde baskı meydana getirmiştir. Şirket için yapılan yeniden gözden geçirme sonucunda şirketin hedef fiyatında değişikliğe gidiyor ve şirketin yeni hedef fiyatını 2,01 TL/lot olarak güncelliyoruz. İç talebin düşüşü, artan kurlar ve şirketin bu değişimlere karşı etkili bir politika yürütememesi nedeniyle hedef fiyatında aşağı yönlü bir revizyon gerçekleştirilmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir