Kardemir 2022 2. Çeyrek Bilanço Analizi / Fintables – (5.08.2022)

Beklentilerin Hafif Üzerinde Sonuçlar

Kardemir 2022 yılının ikinci çeyreğinde beklentilerin %9 üzerinde 6.828 milyon TL net satış açıkladı. FAVÖK 1.678 milyon TL ile beklentileri %6 oranında aşarken dönem sonu net kar 1.098 milyon TL’lik piyasa beklentilerinin hafif üzerinde 1.119 milyon TL olarak kaydedildi.

Üretim ve Satış Hacminde Düşüş

2022 yılının ilk yarısında dünya genelinde ham çelik üretimi geçtiğimiz seneye kıyasla %5,5 düşerek 949,4 milyon ton olarak gerçekleşti. Ülkemizde de 2021’in ilk altı ayında 19,9 milyon ton olan ham çelik üretimi bu sene %4,6 azalarak 19 milyon tona geriledi. Aynı dönemde sektörün toplam ihracatı da %8,1 azalışla 8,5 milyon tona düştü.

Kardemir’in operasyonel verilerini incelediğimizde de Nisan-Haziran ayları arasındaki esas ürün üretiminin, sektör ve dünya geneline paralel şekilde %13 azalarak 534 tona gerilediğini görüyoruz. Şirketin ikinci çeyrekteki ham çelik satışları %23, haddelenmiş çelik satışları da %19 düşerek sırasıyla 167,2 ve 324,2 bin ton olarak gerçekleşmiş.

Artan Maliyetler ve Çelik Fiyatlarındaki Düşüş ile Marjlar Geriledi

Son dönemde dünya genelinde artan resesyon beklentilerinin en olumsuz etkilediği sektörlerden biri demir-çelik sektörü oldu. Talepteki düşüş ile birlikte çelik fiyatlarında kayda değer oranda gerilemeler kaydedildi. Öte yandan özellikle kömür fiyatlarındaki yükseliş ile enerji maliyetlerinin artması da bu şirketlerin kar marjlarını olumsuz etkileyen diğer bir faktör oldu. Kardemir’in brüt kar, FAVÖK ve net kar marjının üçü de hem geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre hem de bir önceki çeyreğe kıyasla daha düşük seviyede gerçekleşti.

Detaylı rapor için tıklayın.

Kaynak: Fintables

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!