‘Kağıtsız İhracat’ Devrimi

Dijitalleşme, son 10 yıldır hayatımızın her anını, her noktasını etkileyen bir kavram. Eğitimden sağlığa, günlük alışverişten dış ticarete, bankacılık işlemlerinden sanayi üretimine, süreçlerin dijital ortamda kurgulandığı, dijital ortamda başlayıp dijital ortamda tamamlandığı; bu sayede oluşan dijital bilgilerin ise karar alma süreçlerini iyileştirmek adına, ‘büyük veri’ olarak depolandığı, yönetildiği, çeşitli işlemlerle yine kullanılabilir hale getirildiği bir dünyanın içindeyiz.

5G teknolojisi ise, hayatın her noktasındaki dijitalleşmenin sebep olduğu devasal ölçüdeki büyük veriyi olağan üstü bir hızla aktarmak; tarım, sanayi, inşaat ve hizmetler sektöründe üretimin, katma değerin, iç ve dış ticaretin akıllı cihazlar aracılığıyla yönetildiği, yapa zeka imkanlarından, her şeyin internetinden tam kapasite yararlanılacak bir ‘genişbant’ dünyasının da kapısını açıyor. 5G teknolojisinin ‘Polar Kodlar’ adlı buluşuyla, küresel ölçekte daha verimli bir veri akışına kavuşmasını sağlayan bilim adamı ise bir Türk, Prof. Dr.Erdal Arıkan. Türkiye, son 25 yılda, bankacılığın dijitalleşmesinden ‘e-devlet’ hizmetlerine, başta bir çok AB ülkesi, dünyanın saygın ülkelerinin büyük bir bölümünü solladığı bir ‘dijitalleşme başarısı’na imza atıyor. Bunun son örneğini, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın liderliğinde Ticaret Bakanlığı başarmış durumda. 13 ayrı dijitalleşme projesini hayata geçirmiş veya geçirmek üzere olan Ticaret Bakanlığı, nisan ayı sonu itibariyle tüm gümrüklerde ‘kağıtsız ihracat’ı hayata geçiriyor. Pilot olarak seçilmiş olan gümrüklerde hali hazırda başlamış olan ‘kağıtsız ihracat’ uygulaması, 83 bin ihracatçı firmamızın fiziki olarak gümrüğe gitmeden, ihracat için gerekli evrakların tümünü ‘elektronik ortam’da gümrüğe ibraz etmelerine olanak sağlıyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin