Japonya Ekonomisi 2013 Tahminleri / Halk Yatırım

Japonya: “Kayıp Yıllar” ve Yaşlanan Nüfus

Japon ekonomisi 80’li yıllardaki yükselişin ardından ciddi durgunlukla boğuşuyor. “Kayıp Yıllar” olarak adlandırılan bu süreçte ülke büyüme kaydedemiyor. Sonuç olarak da Dünya’nın ikinci en büyük ekonomisi unvanını 2011 yılında Çin’e devrettiler.

Karşımıza çıkan en önemli sorunlardan birisi “enflasyon eksikliği”. Bunun neticesinde Japonya Merkez Bankası (“BoJ”), bu sene %1,0 enflasyon hedefi koyarak piyasaya likidite sağlamaya başladı. Son olarak Eylül toplantısında varlık alım programının değeri 55 trilyon Yen değerine yükseltildi.

Enflasyonsuz ortamda ekonomisi dış ticarete bağlı olan Japonya için Yen’deki değer kazancı önemli endişe kaynağı. BoJ’in likidite uygulamalarında göz önünde bulundurduğu bir diğer faktör de Yen’in değerini düşürerek uluslararası ticaret için rekabet avantajı yakalayabilmek.

Lehman krizine kadar olan süreçte hızla artan ihracat hacmi krizin ardından gerileyen seyir izliyor. Geçtiğimiz Mart ayında yüksek şiddetteki depremle önemli yara alan ekonomi bu durumdan hızla çıkmayı başardı. Bu gelişmelerde otomotiv sektörüne yönelik teşvikler ve depremzedelere yapılan devlet yardımlarının önemli payı oldu. Baz etkisiyle yüksek bir büyüme hızı yılın 2. Çeyrek’inde göze çarpsa da, Tankan endeksinden gelen sinyaller ile birlikte, teşvik ve yardımların kesilecek olması önümüzdeki çeyrekler için olumlu değil.

Japonya için bir diğer endişe kaynağı da yaşlanmakta olan nüfus. Yeteri kadar büyüme sağlayamayan ekonominin yaşlanarak önümüzdeki süreçte emeklilik haklarını talep edecek olan nüfusu nasıl kalkındıracağı en önemli mesele. Zira borçluluk oranı %205,5 seviyesi ile istisnai oranlarda olan Japonya’nın ivedilikle çıktı açığını kapayacak bir model geliştirmesi gerekiyor.

2014 yılı Nisan ayı için %3,0 oranında planlanan bir KDV artırımı bulunuyor. KDV artırımı enflasyona artış etkisi yapacaktır. Yine de güncel şartlarda BoJ’in parasal genişleme programını sürdürerek KDV artışı hariç %1,0 enflasyon oranı gerçekleşene kadar ekonomik büyümeyi teşvik etmesini bekleyebiliriz.

Halk Yatırım 2013 Görünüm Raporu (Rapor un tamamı için tıklayın.)

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir