Japonya Büyüme Raporu / Döviz Destek by A1 Capital – (17.02.2014)

Japonya’dan Zayıf Büyüme Performansı

Gece açıklanan rakamlara göre Japonya ekonomisi dördüncü çeyrekte %0.3 büyüyerek %0.7’lik beklentiden çok daha zayıf bir performans gösterdi.

Verinin alt kalemlerine baktığımızda da hayal kırıklığı yaratan bir tablo görüyoruz. Tüketici harcamaları %0.5 (beklenti %0.8), özel sektör harcamaları %1.3 (beklenti %1.8) ve büyüme fiyat endeksi %-0.4 (beklenti %-0.2) ile beklentilerden daha kötü.

Nisan ayında tüketim vergisine gelecek olan artış öncesi tüketim harcamalarında beklenen yükselişin yaşanmaması ve geçtiğimiz sene büyümenin en büyük itici gücü olan özel sektör harcamalarının beklentinin çok altında kalması dikkat çeken önemli noktalardı.

Zayıf veriler sonrası Japonya merkez bankası BoJ’un bugün başlayacağı ve yarın sonlandıracağı para politikası toplantısı çok daha önem kazandı. Nisan ayındaki vergi artışı nedeniyle BoJ’dan yeni bir gevşeme hamlesi zaten bekleniyordu, kötü büyüme verileri bu ihtimali daha da artırdı. BoJ’dan yarın yeni bir gevşeme hamlesi gelmese de ileriye yönelik bazı işaretler gelmesi bekleniyor artık

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir