‘İthalata bağımlılık’tan ‘ihracata bağımlılık’a

Türkiye Ekonomisi’nde, 1 yıllık ‘dengeleme- disiplin’ sürecinden, normalleşmeye bu derece kısa sürede geçiş, uluslararası kuruluşların raporlarına Türkiye’nin 2019 ve 2020 büyüme öngörülerinin yukarı yönde revizyonu ve şaşkınlıklarını gizleyemedikleri değerlendirmeler olarak yansıdı. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, bir yıl gibi kısa bir sürede elde edilen ‘disiplin’ ve ‘normalleşme’den yeni bir ‘büyüme’ modeline, ekonomide ‘değişim’ ve ‘dönüşüm’ sürecine geçişi hızlandıracak yapısal tedbirlere yönelik pek çok detayı, başarının gerekçelerini yurtiçi ve yurtdışı ekonomi çevreleriyle, kamuoyuyla detaylı bir şekilde paylaşıyor.

Tarımda ve gıda tedarikinde değişim, para ve sermaye piyasalarında, finansal sistemde değişim, imalat sanayinde değişim ve kamu maliyesinde değişim başlıklarında atılacak yapısal adımlar ve ‘zihinsel dönüşüm’, küresel ekonomi ve ticaret açısından hayli zahmetli geçeceği anlaşılan 2020-2030 dönemine Türkiye Ekonomisi’nin çok daha hazırlıklı olmasına da sağlayacak. Bu süreçte, ekonomimiz açısından en kritik başlıklardan birisi de ‘ithalata bağımlılığı’ azaltmak ve günü geldiğinde ‘sıfırlamak’ olacak. Bu da, Türkiye Ekonomisi’nin hammadde, ara mamul, sermaye malları (makine ve teçhizat) ve yazılımda ‘dışa bağımlı’ bir ekonomi olmaktan çıkmasını gerektiriyor.

Başta, ‘yerli-milli’ enerji imkanlarının seferber edilmesiyle ‘enerjide dışa bağımlığın azaltılması’ ve bilhassa imalat sanayinde, makine sektöründe ‘yerlileştirme’yi hızla arttıracak İVME Paketi olmak üzere, hayli kapsamlı, ciddi bir süreç yürütülüyor.
üBu süreçte, 85 bin mal ve 5 bin hizmet ihracatçısının tek temsilcisi TİM’in Başkanı İsmail Gülle, ‘ithalata bağımlılık’tan ‘ihracata bağımlılığa’ geçişi, büyük bir inançla üstlendikleri misyon doğrultusunda, ‘dış ticaret fazlası veren Türkiye’ye odaklanmak olarak tanımlıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin