İstihdam dostu ‘Bilinçli Kapitalizm’

‘Kovid-19’ küresel virüs salgını, insanoğluna ve dünya ekonomisine yaşattığı bunca zorluk ve ‘meydan okuma’ nedeniyle şüphesiz asla unutulmayacak. Bununla birlikte, küresel pandemiyle mücadelenin yol haritası belirginleşene kadar, bilhassa aşı konusu küresel ölçekte netlik kazanana kadar etkin bir şekilde uygulanmış olan ‘karantina’ ve ‘kapanma’ süreci, ‘yerleşik ekonomik düzen’in köklü bir şekilde sorgulanmasına da vesile oldu. Bu sorgulamaların önemli bir boyutunu ise ‘kapitailzm’in mevcut versiyonunun ‘mekanik’, ‘insancıllıktan uzak’, ‘aşırı endüstrileşmiş’ yönü oluşturmakta.

Bu nedenle, dünya ekonomisinin ve küresel ticaretin her ne kadar küresel pandeminin ana ve artçı etkilerinden kurtulmak adına verdiği mücadele doğal olarak ön planda olsa da, dünyanın önde gelen uluslararası ekonomik kuruşları, düşünce kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ‘toplum öncelikli’ bir yaklaşıma, ekonomik paydaşlar arası ‘adalet’e, ‘teknolojik dönüşüm’ün paylaşımına ve ‘yeşil devrim’e dayalı yeni bir kapitalizm versiyonu üzerine ciddi manada zihin yormaktalar. ‘Yeni’ kapitalizm, bu yönüyle, neo-liberal ortodoks anlayışı, ‘toplumu önceliklendirmeyen’ ekonomi politikalarını bütünüyle geride bırakacak yepyeni bir ‘değer üretimi’ sürecine; insanların yaşam kalitesini önceliklendiren ‘yenilikçi’ bir tasarım sürecine işaret ediyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!