İstanbul Enflasyon Oranları / Nisan 2021

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100

– Perakende fiyatları yansıtan ve 2021 Mart ayında % 1,13 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2021 Nisan ayında da % 1,01 oranında artış göstermiştir.

– Nisan ayında; Giyim Harcamalarında yüzde 8,18, Konut Harcamalarında yüzde 0,81, Diğer Harcamalarda yüzde 0,74, Gıda Harcamalarında yüzde 0,61, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 0,53, Ulaştırma ve Haberleşme harcamalarında yüzde 0,01 artış, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde -0,03, Ev Eşyaları Harcamalarında -0,29 azalış görülmüştür.

– 2021 Nisan ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında, fiyat hareketlerinin yanında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi olurken; Konut ve Diğer Harcamaları gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki fiyat artışları ile Gıda Harcamaları grubunda Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Yağlar, Süt ve Süt mamulleri ile Et Balık ve Kümes Hayvanları gruplarında görülen yukarı yönlü fiyat değişimleri etkili olmuştur.

– Giyim, Diğer, Kültür Eğitim ve Eğlence, Konut ve Gıda harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Sağlık ve Kişisel Bakım grubu ile Ulaştırma ve Ev Eşyası harcamaları gruplarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

– 2021 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 16,34, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 13,81 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN