İstanbul Enflasyon Oranları / Kasım 2019

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Ekim ayında % 1,78 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Kasım ayında % 0,45 oranında artış göstermiştir.
 Kasım ayında; Gıda, Konut, Ev eşyası, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında artış, Giyim, Kültür Eğitim ve Eğlence ile Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları gruplarında azalış izlenmiştir.
 2019 Kasım ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Gıda harcamaları grubunda Ekmek ve Tahıllar grubundq maliyet kaynaklı, Yaş Kuru Sebze ve Meyve grubunda mevsimsel geçişe bağlı fiyat hareketleri ile ev eşyası ve sağlık ve kişisel harcamalar gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki yukarı yönlü fiyat değişimleri etkili olmuştur.
 Genel olarak Ekmek ve Tahıllar, Yaş Kuru Sebze ve Meyve Konut, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Giyim ve Kültür Eğitim Harcamalarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.
 2019 yılı Kasım ayında % 18,61 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 12,05, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Kasım ayı itibariyle % 16,17 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN