İstanbul Enflasyon Oranları / Eylül 2019

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Ağustos ayında % 2,53 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Eylül ayında % 1,11 oranında artış göstermiştir.

 Eylül ayında; Ulaştırma ve Haberleşme, Kültür Eğitim ve Eğlence, Sağlık ve Kişisel Bakım, Giyim, Konut ve Gıda harcamaları gruplarında artış, Ev eşyası harcamaları grubunda azalış izlenmiştir. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi görülmemiştir.

 2019 Eylül ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Ulaştırma ve Haberleşme grubunda şehir içi ulaşım hizmetlerine ve akaryakıt ürünlerine yapılan resmi zamlar, Kültür Eğitim ve Eğlence harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerde okulların açılması nedeniyle görülen fiyat artışları, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları grubu ile Giyim harcamaları gruplarındaki bazı ürünlerdeki fiyat artışları ve Gıda Harcamaları grubunda yer alan Çeşitli Hazır Yiyecekler ve Yaş kuru sebze meyve grubunda mevsim geçişi nedeniyle bazı ürünlerde görülen fiyat artışları etkili olmuştur.

 Genel olarak Ulaştırma, Kültür Eğitim, Kişisel Bakım, Hazır yiyecek ve içecekler ile Yaş Kuru Sebze ve Meyve gruplarında yukarı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2018 yılı Eylül ayında % 18,54 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 13,13, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Eylül ayı itibariyle % 17,54 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN