İstanbul Enflasyon Oranları / Ekim 2019

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

– Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Eylül ayında % 1,11 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Ekim ayında % 1,78 oranında artış göstermiştir.

– Ekim ayında; Giyim, Diğer, Gıda, Konut, Ev eşyası, Sağlık ve Kişisel Bakım, Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları gruplarında artış, Kültür Eğitim ve Eğlence harcamaları grubunda azalış izlenmiştir.

– 2019 Ekim ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamaları grubunda kış sezon ürünlerinin devreye girmesi, Konut harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerdeki resmi fiyat artışları, özellikle Gıda harcamaları grubunda Yaş Kuru Sebze ve Meyva grubunda yer alan ürünlerde mevsimsel özellikler nedeniyle yaşanan ciddi fiyat artışları ile ev eşyası ve diğer harcamalar gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki yukarı yönlü fiyat değişimleri etkili olmuştur.

– Genel olarak Giyim, Konut, Diğer harcamalar, Yaş Kuru Sebze ve Meyve gruplarında yukarı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

– 2019 yılı Ekim ayında % 20,31 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 11,28, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Ekim ayı itibariyle % 16,75 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin