İstanbul Enflasyon Oranları / Ağustos 2019

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Temmuz ayında % 0,04 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Ağustos ayında % 2,53 oranında artış göstermiştir.

 Ağustos ayında; Gıda, Ev Eşyası, Konut ve Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamaları gruplarında artış, Giyim, Ulaştırma ve Haberleşme ile Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında azalış izlenmiştir. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi görülmemiştir.

 2019 Ağustos ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Gıda Harcamaları grubunda yer alan Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, Yağlar, Süt ve Süt Mamulleri, Çeşitli Hazır Yiyecekler ve Et Balık ve Kümes Hayvanları alt gruplarında yer alan ürünlerdeki fiyat artışları, Ev Eşyası, Konut ve Kültür,Eğitim Eğlence harcamaları gruplarındaki bazı ürünlerde vergi düzenlemeleri ile resmi fiyat artışlarının yanı sıra Giyim Harcamaları grubunda yaz dönemi indirimlerinin devreye girmesi, Ulaştırma ve Haberleşme grubunda yer alan bazı ürünlerde görülen indirimlerin etkisi olmuştur.

 Gıda, Ev Eşyası, Konut, Kültür Eğitim Eğlence gruplarında yukarı, Giyim, Ulaştırma ve Haberleşme ile Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2018 yılı Ağustos ayında % 14,99 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 16,41, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Ağustos ayı itibariyle % 18,03 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN