ISCTR 4. Çeyrek Kar Raporu / Oyak Yatırım – (15.02.2012)

İş Bankası 524 milyon TL olan beklentilerin çok üzerinde, 865 milyon TL’lik 4.çeyrek karı açıkladı… Sapmanın ana kaynağı 278 milyon TL olarak gerçekleşen kur ve türev karları olurken, beklenenden biraz daha yüksek net faiz geliri ve düşük giderler de etkili olmuş gözüküyor.

Net faiz gelirindeki sapmanın sebebi artan menkul kıymet faiz geliri olmuştur… Kredi mevduat arasındaki faiz farkı bu çeyrek %3.1 ile geçen çeyrekteki %2.2’nin üzerinde gerçekleşmiştir. TL kredilerde 38 baz puan artan ortalama faiz ve TL mevduatta 50 baz azalan maliyetler bunda etkili olmuş gözüküyor. Artan menkul kıymet gelirine rağmen sermaye altında 180 milyonluk bir menkul kıymet yeniden değerleme zararının muhasebeleştirilmiş  olduğu görülüyor.

Hızlı kredi büyümesiyle hem ticari hem de bireysel kredilerde banka pazar payını arttırmıştır… Bu sayede beklentilerin üzerinde net ücret geliri sağlanmış oldu. İhtiyaç kredilerindeki büyüme saysesinde, bireysel kredilerde %7.4’lük bir artış sağlanmış gözüküyor. Diğer taraftan devam eden tahsilatlarla diğer faaliyet gelirlerinin kuvvetli geldiğini görüyoruz. Banka mevduat artışını sınırlı tutarken daha çok serbest kaynak fonlamasına ağırlık vermiş gözüküyor.  Diğer taraftan faaliyet giderleri tek haneli artışla sınırlandırılmış gözüküyor. Diğer taraftan artan kredi karşılıklarından büyük montanlı bir kısmı nakit teminatı çözülerek anında tahsil edilmiş bulunuyor.

Banka bu çeyrek elde ettiği %19.3 sermaye getirisiyle senelik sermaye karlılığını %15.2’ye yükseltmiş bulunuyor… Açıklanan 2011 yılı sonuçlarından sonra banka için 2012 yılı kar beklentimizi revize ettik. Beklentilerimizdeki ana değişiklikler, 4. Çeyrekte güçlü seyreden net kar marjına paralel olarak artan 2012 yılı net kar marjı ve bankanın tahsilat gelirlerine yönelik yükarı yönlü revizyonumuz oldu. Tüm bu değişiklikler sonrasında 2012 yılı net kar beklentimiz yaklaşık %12 oranında artarken, ISCTR için hedef hisse fiyatımızı 4.32TL’den 4.87TL’ye yükselttik. ISCTR için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesi vermeye devam ediyoruz. Yeni hisse fiyatımız 4.87TL, %22’lik yükseliş potansiyeline işaret ederken banka piyasa ortalaması olan 8.3 2012T F/K oranına göre, 6.9 2012T F/K oranı ile %17 iskontolu işlem görmektedir.

Oyak Yatırım tarafından hazırlanan ISCTR 4. çeyrek kar raporuna ulaşmak için tıklayın.

Alpay Dinçkoç
Neslihan Karagöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir