İş GYO Hisse Yorumu / Tekstil Yatırım – (19.12.2012)

İş GYO Hisse Yorumu

1999 yılında İşbank tarafından kurulan İş GYO, halka açık GYO şirketleri arasında piyasa değerine göre en büyük üçüncü GYO konumundadır. Sahip olduğu gayrimenkullerin toplam değeri 1.8 milyar TL seviyesindedir. Şirket, 280 bin metre kare brüt kiralanabilir alanından 2012 yılsonu itibariyle 58 milyon $’ lık bir kira geliri elde etmesini beklemekteyiz. Kira yaratan portföye göre kira getiri oranı 8.2% seviyesindedir.

İş GYO hissesi için güçlü ve öngörülebilir nakit yaratma potansiyeline sahip olması nedeniyle olumlu görüşe sahibiz. Şirketin ofis gayrimenkulleri (çoğu A sınıfı) toplam portföyde 54% oranında pay alırken, ekonomik büyümede görülebilecek yavaşlama dönemlerinde sahip olduğu uzun vadeli kira sözleşmeleri nedeniyle daha defansif bir nakit yaratma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte kira gelirlerinin 47%’ sinin yabancı para cinsinden olması nedeniyle TL’nin yabancı para karşısındaki hareketine karşı korunaklı bir kira geliri portföyüne sahiptir.

Bununla birlikte şirketin gerçekleştirmeyi planladığı 4 proje ile 1) İşbank Operasyon Merkezi (arsa dahil 310 milyon $ lık yatırım) 2) Tuzla konut projesi (64 milyon $ lık yatırım) 3) İzmir karma proje (125 milyon $) 4) Taksim ofis projesi (13 milyon $) orta vadede portföyünün daha da güçleneceğini düşünmekteyiz. Ayrıca 3Ç12 de 93 milyon TL’ye satın aldığı Ataşehir’ de 10 bin metrekarelik Finans Merkezi arsasının portföy büyümesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. İş GYO 2015 itibariyle 100 milyon $ kira geliri ve 1 milyar $’lık gayrimenkul portföy büyüklüğü hedeflemektedir.

Sadece kira geliri yaratan varlıkların hesaba kattığımız muhafazakâr indirgenmiş nakit akımı modelimize göre hedef değerimiz olan TL1.89/hisse dünkü kapanış fiyatına göre 23% prim potansiyeli taşımaktadır. Bununla birlikte şirket hisselerine ilgiyi önemli ölçüde belirleyen kira verimi oranının gösterge faiz oranına göre seyri şirket hisselerini cazip kılmaktadır. Son 2 aylık süreçte gösterge faiz oranında görülen sert düşüş ile birlikte İş GYO’ nun taşıdığı 9%’ luk kira verimi oranı 5.94% seviyelerindeki gösterge faiz oranına göre oldukça cazip görünmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Tekstil Yatırım Şirket Raporları

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.