İş GYO 2021 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (28.10.2021)

3Ç21 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 1,93 TL
Hedef Fiyat: 2,42 TL
Getiri Potansiyeli: %25

 Net kar beklentilerin üzerinde. İş GYO, 3Ç21’de hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi olan 5 milyon TL’nin üzerinde 15,4 milyon TL net kar açıkladı. Geçen senenin aynı döneminde bu rakam 2,8 mn TL net kardı. Net kardaki yükseliş genel olarak türev ürün kaynaklı finansman gelirlerindeki artıştan ve gayrimenkul yatırım fonu değer artışından kaynaklanıyor. Hem beklentilerin üzerinde gelen net kar hem de hissenin son 1 aylık dönemde endekse relatif %11,2, yılbaşından bugüne %27 negatif ayrışması nedeniyle sonuçların hisse performansına yansımasını ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

 Ciro beklentiler ile uyumlu. Üçüncü çeyrekte kira gelirleri tarafında yıllık bazda %22,2 artışa karşın, proje teslimlerinin zayıf geçmesi sebebiyle konut satış gelirleri tarafında yıllık %68,7 azalışla 53,5 milyon TL, üst hakkı kullanım gelirlerinde ise yıllık bazda %41 artışla 11,4 milyon TL gelir elde edildi. Dolayısıyla konut satış gelirlerindeki gerileme, yıllık bazda ciroda da %46,4’lük düşüş görülmesinde etkili oldu. Net satış gelirleri, hem piyasa ortalama beklentisi hem de beklentimiz olan 118 milyon TL ile benzer yıllık %46,4 düşüşle 121 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Konut satış gelirleri tarafında ağırlıklı Kartal Manzara Adalar ve Topkapı İnistanbul proje teslimlerinin katkısı oldu.

 Operasyonel kar beklentilerin hafif üzerinde. İş GYO 3Ç21’de, hem ortalama piyasa beklentisinin %11, beklentimizin %7 üzerinde, yıllık bazda %34 artışla 62,5 milyon TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK marjı ise, 3Ç20’deki %20,7 seviyesine göre 31,1 puan artarak %51,8 seviyesine yükseldi. Yüksek marjlarda kira gelirlerinin satış gelirleri içerisindeki payının yüksek olması etkili oldu. Net borç ise, bir önceki çeyreğe göre %4,2 gerileyerek 969 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

 Hedef fiyatımızı 2,26 TL’den 2,42 TL’ye revize ediyoruz. Kısıtlamaların azalmasıyla birlikte, alışveriş merkezlerine ve ticari alanlara sağlanan kira indirimlerinin azalmasıyla, kira gelirlerinin toplam cirodaki payının arttığını izliyoruz. AVM ziyaretçi sayısı ve iş hacmi dikkate alındığında, kira gelirlerindeki toparlanmanın devamını öngörmekle birlikte, konut tarafında ise, Ege Perla ve Kartal Manzara Adalar proje satışlarında sınırlı konut kalması sebebiyle daha stabil bir satış performansının izleneceğini öngörüyoruz. Üçüncü çeyrek finansallarının ardından modelimizde yaptığımız güncellemelere bağlı olarak, İş GYO için 12-aylık hedef fiyatımızı 2,26 TL’den 2,42 TL’ye revize ederken, ‘TUT’ olan tavsiyemizi ise AL’a yükseltiyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım