İş GYO 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (4.08.2021)

2Ç21 Finansal Sonuçlar – Nötr

TUT
Hisse Fiyatı: 1,90 TL
Hedef Fiyat: 2,26 TL
Getiri Potansiyeli: %19

– Beklentiler ile uyumlu net zarar. İş GYO, 2Ç21’de hem piyasa ortalama beklentisi olan 8,2 milyon TL ve beklentimiz olan 8,9 milyon TL ile uyumlu 8,2 milyon TL net zarar açıkladı. Yıllık bazda net finansman giderlerindeki %22,2’lik artış açıklanan zararda etkili oldu. Genel olarak beklentiler ile uyumlu gerçekleşen finansal sonuçlarının hisse performansına etkisini ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

– Ciro beklentiler ile uyumlu. Gayrimenkul portföyünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle pandemi döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde kira gelirlerindeki gerilemenin diğer AVM ağırlıklı portföy yapısına sahip GYO hisselerine kıyasla daha sınırlı kaldığını biliyoruz. İkinci çeyrekte kira gelirleri tarafında yıllık bazda %24 artışa karşın, konut satış gelirleri tarafında yıllık %66 azalışla 34,3 milyon TL, üst hakkı kullanım gelirlerinde ise yıllık bazda %14,8 artışla 8,7 milyon TL gelir elde edildi. Dolayısıyla konut satış gelirlerindeki gerileme, yıllık bazda ciroda da %37’lik düşüş görülmesinde etkili oldu. Net satış gelirleri, hem piyasa ortalama beklentisi hem de beklentimiz olan 93 milyon TL ile benzer 93 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Konut satış gelirleri tarafında ağırlıklı Kartal Manzara Adalar ve Topkapı İnistanbul proje teslimlerinin katkısı oldu.

– Operasyonel kar beklentiler ile uyumlu. İş GYO 2Ç21’de, hem ortalama piyasa beklentisi olan 43 milyon TL, hem de beklentimiz olan 44 milyon TL ile uyumlu, yıllık bazda %1’lik sınırlı düşüşle 43 milyon TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK marjı ise, 2Ç20’deki %29 seviyesine göre 16,7 puan artarak %45,6 seviyesine yükseldi. Net borç ise, bir önceki çeyreğe göre yatay kalarak 1 milyar TL seviyesi korundu.

– ‘TUT’ olan tavsiyemizi koruyoruz. İş GYO’nun gayrimenkul portföyünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle, salgın döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde kira gelirlerindeki gerilemenin diğer AVM ağırlıklı portföy yapısına sahip GYO’lara göre salgının negatif etkilerinden daha az etkilendiğini söyleyebiliriz. Yılın ilk yarısında, ticari ünitelere ve AVM’lere verilen kira desteklerinin devam ettiğini biliyoruz. Kira geliri tarafında, yılın ikinci yarısına ilişkin beklentimiz ise, kısıtlamaların azalması ile birllikte kira desteklerinin azalacağını düşünüyoruz. Konut tarafında ise, Ege Perla ve Kartal Manzara Adalar proje satışlarında sınırlı konut kalması sebebiyle daha stabil bir satış performansının izleneceğini öngörüyoruz. Beklentilerimizle uyumlu gerçekleşen ikinci çeyrek finansallarının ardından tahminlerimizi korumayı uygun buluyoruz. İş GYO için 12-aylık hedef fiyatımız 2,26 TL’yi ve ‘TUT’ olan tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım