Para & Borsa

İş GYO 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (16.11.2017)

İş GYO 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

“İş GYO’nun 3Ç2017’deki Net Dönem Karı 40,9mn TL ile Beklentilerin Hafif Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 1,65TL

GYO 3Ç2017’de 40,9mn TL kar açıklamıştır. Beklentimiz 51mn TL iken piyasa beklentisi 38mn TL idi. Beklentimizdeki sapmada, satış gelirlerinin beklentimizin altında; finansman giderlerinin ise beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı çeyreğinde ise 21,7mn TL kar elde etmişti.

Yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı ise 93mn TL ile geçen yıl elde edilen 128,7mn TL karın altında gerçekleşmiştir. Şirketin toplam satış gelirleri ilk dokuz ayda 369,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 309mn TL idi.

Çeyreksel bazda, brüt kar 45,6mn TL ile geçen yılın aynı çeyreğine göre %4 oranında artarak 46mn TL olmuştur. Kira gelirleri ise aynı dönem itibariyle %9 oranında artarak 47,6mn TL olmuştur. İş GYO, bu çeyrekte Ege Perla Projesi’ndeki teslimatlar kapsamında 2,1mn TL satış geliri elde etmiştir. Buna ilaveten bu çeyrekte yatırım amaçlı gayrimenkul satışından 187,6mn TL’lik gelir kaydedilmiştir. Şube binaları (Ankara Kızılay & Antalya Banka Hizmet Binaları) ve hipermarket binasının (Metro Hipermarket) satışı gerçekleşmiştir.

Şirket’in 252mn TL’lik (59,1mn USD, 10mn EUR) döviz açık pozisyonu bulunmaktadır. Şirket’in net borç / FAVÖK oranı bir önceki çeyreğe azalarak 6,7x seviyesine gerilemiştir. Ancak, Şirket’in nakit yaratma kapasitesi ve bazı varlıklardan elde edilen döviz bazlı gelirleri nedeniyle borçluluğun yönetilebilir olduğunu düşünüyoruz.

İş GYO’nun, 15 Kasım 2017 tarihi itibariyle, Net Aktif Değeri (NAD)  yaklaşık 3,1 milyar TL iken, piyasa değerine göre %62 oranında iskontolu işlem görmektedir. Son bir yıllık tarihsel NAD iskonto ortalaması ise %61 seviyesindedir. Diğer taraftan, Şirket aynı tarih itibariyle 0,37x PD/DD ve 3,06x F/K’dan işlem görmektedir.

İş GYO’nun hedef hisse fiyatını, tahminlerimizdeki değişikliklere bağlı olarak 1,88TL’den 1,65TL’ye çekiyoruz. İş GYO hisseleri güncellediğimiz hedef hisse fiyatına göre %22,0 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle hedef hisse fiyatını düşürmemize karşın daha önceki “AL” önerimizi koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx