İş GYO 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Bizim Menkul – (03.08.2017)

Net kar beklentilerin altında…

Hedef Fiyat: 1,71TL
Getiri Potansiyeli: 16,3%

 İş GMYO’nun 2017 2. çeyrek satış gelirleri 63,3 Milyon TL olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %68’lik artış yaşamıştır. İkinci çeyrekte satış gelirlerindeki düşün sebebi konut satış gelirlerinin düşmesinden kaynaklanmaktadır. Geçen yılın ilk yarısında şirket İzmir Ege Perla projesine ait 145 Milyon TL satış geliri elde ederken bu yılın aynı döneminde ilgili projede gerçekleştirilen satış geliri 21,2 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

 İkinci çeyrekte elde edilen kira geliri (Üst hakkı geliri dahil) 48,2 Milyon TL olurken geçen yılın aynı dönemine göre düşüş %0,7 seviyesindedir. Şirketin 6 aylık satış geliri ise 124,8 Milyon TL olmuştur. Bu gelirin 118 Milyon TL’si gayrimenkul gelirlerinden oluşurken 96,8 Milyon TL’si kira gelirlerinden oluşmaktadır. 6 aylık kira gelirlerinde gerileme %1,7 seviyesindedir. Ankara ve İstanbul İş Kulelerdeki boşluk devam etmekte olup kira gelirinde artış olmaması bu durumdan kaynaklanmaktadır.

 İkinci çeyrekte şirketin FAVÖK rakamı 40,3 Milyon TL olurken 6 aylık FAVÖK rakamı 76,7 milyon TL olmuştur. 6 aylık FAVÖK rakamı geçen yıla göre %10 gerilese de FAVÖK marjının %62 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Konut satış gelirlerinin az oluşu FAVÖK marjını yukarı çekmektedir.

 Şirketin 2. Çeyrekte net karı 31,5 milyon TL olarak gerçekleşirken 6 aylık net kar rakamı 52,1 Milyon TL olmuştur. Düşük net kar rakamı iki nedene dayanmaktadır; konut satış gelirlerinde bağlı olarak gerileme ve yatırım amaçlı gayrimenkullerde oluşan net değerleme farkındaki düşüş. Şirketin ikinci çeyrekte İzmir projesine yönelik yazmış olduğu 48 Milyon TL’lik değer düşüklüğü net kar rakamının erimesine sebep olmuştur.

 Şirketin 6 aylık gelirleri ve faaliyet karlılığı beklentilerimize yakın sonuçlar verse de net kar rakamı beklentilerimizin altında kalmıştır. Kar rakamındaki düşüş şirkete yönelik değerleme yaklaşımımızı değiştirmezken, hedef fiyatımız üzerinde bir miktar olumsuz etkisi olmuştur. 6 aylık sonuçlar akabinde modelimizde yaptığımız güncelleme sonucunda şirket için hedef fiyatımızı 1,71 TL’ye yükseltiyoruz. AOSM güncellememiz ve bazı gayrimenkullerin değer artışına yönelik beklentilerimiz hedef fiyatı yukarı çekerken, faaliyet giderlerindeki yukarı revizyonumuz hedef fiyatı sınırlamıştır.

Raporun tamamı için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin