İş GYO 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (04.08.2016)

“İş GYO’nun 2Ç2016’daki Net Dönem Karı 56,7mn TL Olarak Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 2,14TL

İş GYO’nun 2016 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı 56,7mn TL ile bir önceki yılın aynı döneminde elde edilen 19mn TL karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Net dönem karının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüksek çıkmasında 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanan Tuzla ve Operasyon Merkezi Projesinden elde edilen kira gelirleri, teslimatları bu yılın Haziran ayında başlayan Ege Perla projesinden elde edilen satış gelirleri ve 39,7mn TL’lik gayrimenkullerin yeniden değerleme geliri etkili olmuştur. Açıklanan 56,7mn TL ikinci çeyrek kar rakamı beklentimiz olan 48mn TL’nin üzerinde piyasa beklentisi olan 69mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Beklentimizdeki sapmada Ege Perla projesinden elde edilen satış gelirleri etkili olmuştur.

Diğer taraftan, ikinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi kar rakamı 107mn TL’ye yükselmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 28,4mn TL’ye göre iyi bir performans kaydetmiştir.

Şirket’in 2Ç2016’daki brüt karlılığı da bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre iki katından fazla artarak 62,6mn TL gerçekleşirken, brüt kar marjı %31,8 olmuştur. İkinci çeyrekteki net kar marjı ise %28,8 olarak gerçekleşmiştir.

İş GYO, 3 Ağustos 2016 tarihi itibariyle, yaklaşık 3 milyar TL değerindeki Net Aktif Değerine (NAD) göre %54 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu oran son bir yıllık tarihsel ortalamasına yakın seyretmektedir. Diğer taraftan, Şirket aynı tarih itibariyle 0,49x PD/DD ve 2,18x F/K’dan işlem görmektedir.

Şirket’in yaptığı projelere bağlı olarak borçluluğu artarken, Net Borç / FAVÖK (yıllık) 5,2x seviyesindendir. Önümüzdeki dönemde borçlanma kapasitesine ek olarak gerek konut satışları gerekse de kira gelirleri dikkate alındığında şirketin nakit akışında bir sorun görünmemektedir. 2016 yılsonu için Net Borç/FAVÖK’ün 2x seviyesinde olmasını bekliyoruz.

İş GYO ile ilgili herhangi bir güncellemede bulunmuyor ve daha önceki “AL” önerimizi yineliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN