İş Bankası Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (17.11.2016)

İş Bankası Hisse Yorumu

Fiyat (TL) 4.78

Hedef Fiyat (TL) 6.10

Yükseliş Potansiyeli 28%

Hisseyi neden beğeniyoruz?

İş Bankası net faiz marjındaki ve enflasyona endeksli menkul kıymetler gelirindeki artış sayesinde üçüncü çeyrekte piyasa beklentilerin üstünde net kar açıkladı. Banka yabancı para kredilerdeki güçlü büyüme sayesinde sektörün üstünde %3.3 kredi büyümesi kaydetti. Donuk krediler rasyosunun 15bp yükselip %2.55 yükselmesine rağmen bu rasyo sektör ortalamasının oldukça altındadır. Üçüncü çeyrekte sektör trendinin aksine bankanın yeni donuk kredi akımı yavaşlamıştır. Banka %15.8 olan güçlü sermaye yeterlilik rasyosu ve %13.9 Tier 1 rasyosu ile ön plana çıkmaktadır.

Potansiyel Katalistler

Olası bir yasal düzenlemeyle tüketici kredilerindeki yasal limitlerin esnetilmesi

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Türk Lirasındaki sert değer kaybı ve/veya devlet bonosu faizlerindeki yüksek artış bankalarının sermaye yeterlilik oranlarında bozulmaya neden olabilir. Eğer Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinden aşağı indirirse, Eurobond’ların risk ağırlıklandırılmış varlıklardaki ağırlığı %50’den %100’e çıkacak, bu da bankaların sermaye yeterlilik rasyosunu olumsuz etkileyebilir.

Değerleme

İş Bankası son üç sene ortalaması olan 0.85 F/DD çarpanının altında 0.5 F/DD ile işlem görüyor. Banka’nın 2017 F/K beklentilerine göre 4.9 çarpanla işlem gördüğünü ve hedef fiyatımıza göre %28 yükseliş potansiyeli olduğunu hesaplıyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN