İş Bankası C Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (01.07.2015)

İş Bankası C Hisse Yorumu

İş Bankası için yüzde 14,0 sermaye maliyetine göre hesapladığımız hedef fiyatımız 7,32TL olup hisse için AL önerisi veriyoruz.

İş Bankası 2015 tahmini 0,8 F/DD ve yüzde 14,0 sermaye getirisi ile rakiplerine göre yüzde 16 iskontoludur. Ayrıca, 2015 tahmini 7,2 F/K oranı ile işlem gören hisse rakiplerine göre yüzde 13 iskontoludur. Uzun vadeli sermaye getirisinin yüzde 15 seviyesinde korunacağını beklediğimiz İş Bankası’nın mevcut durumda değerlemesinin rakiplerine göre cazip olduğunu düşünmekteyiz.

• 2015 yılında İşbankası’nın net karının yıldan yıla yüzde 7 artacağını 2016 yılında ise yüzde 17 büyüme göstereceğini beklemekteyiz. Bu açıdan, İş Bankası takip ettiğimiz bankalar içerisinde karlılık ivmesinin yüksek olan bankalardan biridir. Aktif-pasif vade farkı rakiplerinin üzerinde olan İş Bankası düşen faiz ortamında rakiplerine göre daha avantajlı gözükse bile kredi portföyünün yüzde 28’ini oluşturan KOBI kredileri sayesinde yükselen faiz ortamında marjlarını koruyabilmektedir. 2015 yılında bankanın net faiz marjının yüzde 3,8 seviyesinde oluşacağını ve 2016 yılında da bu seviyede yatay kalacağını düşünmekteyiz.

•İş Bankası geçen çeyrekte 207 milyon TL civarında vergi cezası ödemesi için ayrılan karşılığın mahkeme kararı sonrası geri çevrilmesinin olumlu etkisiyle karını çeyreksel yüzde 11 artırdı. İkinci çeyrek finansallarını Ağustos ayı başlarında açıklamasını beklediğimiz İş Bankası’nın yükselen menkul ve komisyon gelirleri sayesinde ikinci çeyrekte de güçlü performans göstereceğini beklemekteyiz. Yaygın şube ağı ve son dönemlerde karlılığa daha fazla odaklanması neticesinde İş Bankası fonlama maliyetlerini rakiplerinden daha iyi yönetmektedir. Ayrıca, temettü gelirlerinin (2Ç tahminimiz: 368 milyon TL) ikinci çeyrekte karlılığı destekleyeceğini düşünüyoruz.

•İş Bankası yüzde 1,5 takipteki krediler oranı ile rakipleri içinde en iyi aktif kalitesine sahip bankalardan biridir. Biz bu oranda 2015 yılında rakip ortalamasına paralel 20 baz puanlık artış bekliyoruz. Bankanın yakın izlemedeki Group 2 kredileri toplam kredilerinin yüzde 2,2’sine denk gelmekte olup rakip ortalaması olan yüzde 4,2’nin oldukça gerisindedir. Ayrıca, bankanın döviz cinsi KOBİ kredileri toplam kredilerinin yüzde 3,4’üne denk gelmekte olup aktif kalitesi açısından önemli bir risk oluşturmamaktadır.

• Bekletimizden daha güçlü bir reel ekonomik büyüme veya tüketici kredileri risk ağırlıkları veya genel karşılık oranlarında azaltım yapılması hisse için pozitif katalizördür. Bunların yanında, bankanın iştiraklerinin olası satışı hedef fiyat ve beklentilerimize olumlu etki yapabilir. Beklentimizden kötü reel büyüme, kredi tarafında yeni sıkılaştırıcı yasal düzenlemeler ve ABD merkez bankası’nın faiz artırımına gitmesi hisse performansına olumsuz etki yapabilir.

Şeker Yatırım 2015 Temmuz Aylık Bülteni

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir