İş Bankası C Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (31.10.2019)

İŞ BANKASI (C)

Cari Fiyat (TL): 5.86
12A Hedef (TL): 7.00
Potansiyel: %19

– İş Bankası 2019’un ilk yarısında esas faaliyet tarafında nispeten zayıf bir performans gösterdi ve bankanın dönem kârı yakın izlemedeki krediler ve ihtiyati riskler için daha önce ayrılan 1,2 milyar TL’lik karşılığın çözülmesi ile desteklendi. Buna bağlı olarak şirket hisse senedi de son altı ayda sektör endeksinin gerisinde bir performans gösterdi ve 2019’un ikinci yarısının daha olumlu geçeceği beklentisi yakın dönemde hissede bir toparlanmaya imkan sağladı. İş Bankası’nın 2020 beklentilerine ilişkin F/DD ve F/K oranlarının benzer bankalar ortalamasının altında kalması hissede düzelme eğiliminin devam edeceği beklentisini desteklemektedir.

– İş Bankası’nın 2019 ilk altı ayında kârlılığını düşüren faktörlerden biri TL mevduat hacminde gözlediğimiz 9 milyar TL’lik azalış ile birlikte swap fonlama kullanımının çok hızlı şekilde artması oldu. Bu durum yüksek faiz ortamı nedeniyle bankanın marjını olumsuz etkiledi. Bankanın yılın ikinci yarısında faizlerde yumuşama eğiliminden en fazla yararlanacak bankalar arasında olacağını düşünüyoruz. Ayrıca kamu bankaları tarafında kredi hacimlerindeki artışın daha düşük bir eğilim göstermesi ile mevduat hacminde de bir miktar artış olabileceği kanısındayız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN