İş Bankası 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (03.08.2018)

İş Bankası 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

“İş Bankası’nın Net Dönem Karı Yılın İkinci Çeyreğinde 1.528mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

İş Bankası’nın 2018 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %15,4 oranında azalarak 1.528mn TL’ye olmuş, ancak hem bizim beklentimiz olan 1.446mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 1.432mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada özkaynak yöntemi ile değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelirlerin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Bir önceki çeyreğe göre kaydedilen düşüşte yeni uygulanan TFRS 9’a istinaden ilk çeyrekte diğer faaliyet gelirlerinde kaydedilen 504mn TL’nin olmayışı etkili olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın Ocak – Haziran net dönem karı bir önceki yılın aynı döneminde göre (yeninden düzenlenmiş) %9,1 oranında artarak 3.305mn TL’ye yükselmiştir.

Kredi faizlerindeki yükselişle birlikte kredilerden alınan faiz gelirleri ve TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelirler faiz gelirlerini desteklerken, mevduatlara verilen faizlerin %5 ile görece daha düşük oranda artmasına bağlı olarak net faiz gelirleri çeyreksel bazda %13,4 oranında artarak 4.251mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, net ücret ve komisyon gelirlerindeki %15,7’lik artış da karı desteklemiştir. Banka’nın ticari zararı swap maliyetlerindeki artışın etkisiyle yükselmeye devam ederken, diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerdeki düşüş (1Ç2018’de 504mn TL TFRS 9’a geçişe istinaden gelir kaydedilmişti) ve karşılık giderlerinin %41,9 oranında artarak 1.604mn TL seviyesine yükselmesi karı baskılamıştır. Karşılık giderlerindeki artışta takibe düşen kredilerdeki yükselişe bağlı artan karşılıklar ile muhtemel riskler için 150mn TL serbest karşılık ayrılması etkili olmuştur. Diğer yandan operasyonel giderlerdeki %10,3’lük artış da karı baskılayan bir diğer etmen olmuştur. Özkaynak yöntemi ile değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelirler (669mn TL) ise karı desteklemiştir. Banka’nın toplam serbest karşılığı ayrılan 150mn TL ile 1,7 milyar TL seviyesine ulaşmıştır.

İş Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2018 yılı ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 9,75TL’den 6,85TL’ye indiriyoruz. Ancak daha önceki “AL” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN