İş Bankası 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (14.05.2018)

İş Bankası 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

“İş Bankası’nın Net Dönem Karı İlk Çeyrekte 1.807mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 9,75TL

İş Bankası’nın net dönem karı 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %50 (düzeltilmemiş rakam göre), bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %10,6 oranında artarak 1.807mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.454mn TL hem de piyasa beklentisi olan 1.435mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada Banka’nın muhasebesel değişiklik sonrasında, elde edilecek temettü beklentimiz ve özkaynak yöntemiyle değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelirlerden oluşan farktan kaynaklanmıştır. Ayrıca diğer faaliyet gelirleri de beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

Banka’nın net faiz gelirleri kredilerin alınan faizlerdeki artış ve mevduata verilen faizlerdeki düşüşe bağlı olarak çeyreksel bazda %5,5 oranında artarak 3.750mn TL’ye yükselmiştir. TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında Merkez Bankası enflasyon beklenti anketi kullanan Banka’da bu çeyrekte TÜFE endeksli tahvillerin önemli bir etkisi olmamıştır. Banka, iştiraklerinin muhasebesinde özkaynak yöntemine geçmiş ve bu şekilde konsolide ve solo bilançoların arasındaki farkın azaltılması ile çeyreksel kar rakamlarındaki temettü gelirlerine bağlı dalgalanmanın önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Banka, ilk çeyrekte muhasebesel değişiklik sonrasında özkaynak yöntemiyle değerlenen ortaklıklardan 510mn TL gelir elde etmiştir. Banka’nın karşılık giderleri, TFRS 9’a geçişle birlikte yapılan düzeltmelerin de etkisiyle %90,9 oranında artarak 1.130mn TL’ye yükselmiştir. Ticari zarar 678mn TL ile bir önceki çeyreğe yakın gerçekleşirken, operasyonel giderler %2 oranında düşmüştür. Bir önceki çeyrekte, operasyonel giderlerde kurlardaki artış ve emeklilik sandığı karşılık düzeltmelerine bağlı olarak görece yüksek artış yaşanmıştı. Diğer faaliyet gelirleri ise TFRS 9’a istinaden yapılan 504mn TL’lik karşılık iptalinin etkisiyle 537mn TL artarak 790mn TL’ye yükselmiştir.

Banka’nın Net Faiz Marjı kredi mevduat makasındaki artışla birlikte 8 baz puan artarak %4,42’ye yükselmiştir. Banka’nın ortalama özsermaye ve aktif karlılığı ise %16,5 ve %2,0 olarak gerçekleşmiştir. İştiraklerin muhasebesinde özkaynak yöntemine geçişle birlikte oluşan ek katkı özsermaye ve aktif karlılığını da olumlu etkilemiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN