İş Bankası 2011’de 864 milyon TL net kar etti

2011 yılı 4. çeyrek net karı beklentilerin hayli üzerinde.

İş Bankası dün 2011 yılının 4. çeyrek dönemi için 864 milyon TL net kar açıklarken, bu tutar beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Aslında İş Bankası’nın net karının yüksek geleceği açıklama gelmeden önce bekleniyordu. Geçen hafta gelen BDDK Aralık’11 bankacılık verilerindeki özel bankaların kar tutarına ulaşmak için, Akbank ve Garanti’nin net karı geldiğinden, ya Yapı Kredi Bankası’nın ya da İş Bankası’nın yüksek miktarda kar açıklaması bekleniyordu. Yapı Kredi’nin vergi dairesine gönderdiği bildirime bakıldığında İş Bankası’nın net karına aslında analistler hazırlıklı idi. İş Bankası finansalları irdelendiğinde çeyreksel bazda aslında bütün gelir unsurlarında yüksek performans kaydedildiği görülüyor. Net faiz marjındaki 60 baz puanlık artış ile net faiz geliri bir önceki çeyreğe göre %25 artarken, net komisyon gelirlerinin gösterdiği %12,6 yükseliş dikkat çekiyor. Ancak net karı asıl yukarı taşıyan unsur ise alım satım faaliyetlerinden kaynaklanan ticari karın 278 milyon TL oluşu idi.

Aktif kalitesinde iyileşme devam ediyor

İş Bankası’nın bilanço ayrıntıları incelendiğinde brüt kredilerin % 4,6 arttığı görülüyor. Sektörün % 3,3 kredi artışı gerçekleştirdiği dönemde kredi artışını bir önceki çeyreğe göre % 6,3 yükseliş gösteren tüketici kredilerinin sırtladığı görülüyor. Ayrıca yabancı para cinsinden krediler de bu dönemde % 6,9 yükseliş kaydetmiş durumda. Ayrıca, Banka’nın takipteki kredi oranının % 2,2 gelerek çeyreksel bazda 30 baz puan düşüş göstermesi aktif kalitesi açısından gelişme kaydedildiğini gösteriyor.

2011 yılında İş Bankası’nın kredi arzı % 37,6 artış gösterdi

2011 yılı rakamları incelendiğinde ise Banka’nın net karı %10,6 azalışla 2.667 milyon TL olarak gerçekleşti. Ayrıca yıllık bazda kredi arzı % 37,6 artış göstermesine rağmen, net faiz marjının 70 baz puan gerilemesi ile net faiz gelirleri bir önceki yıla göre sabit kaldı. Tüketici kredilerinin % 30 artması ile net komisyon gelirlerinin % 15,6 artış göstermesi, net faiz marjındaki daralmanın olumsuz etkisini bir miktar ortadan kaldırdı.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir